Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Światowa konkurencja – to nie dla nas?
dodano 24.01.2008
Patrząc na globalny rozwój gospodarczy i technologiczny warto zadać sobie pytanie jak wpływa on na polskie firmy, jak można z niego skorzystać i jak zapewnić sobie wpływ na kształtowanie przyszłości?
Zupełnie inaczej przedstawia się z naszej perspektywy druga postać globalizacji, czyli globalizacja produkcji. Jest ona konsekwencją umieszczania produkcji w różnych miejscach na świecie, w celu skorzystania z różnic w kosztach i jakości czynników produkcji występujących pomiędzy krajami. Korzyścią takiego działania jest obniżenie kosztów działalności, ewentualnie uzyskanie lepszej jakości produktów i usług. Strategia taka wydaje się być najbardziej odpowiednia dla gigantów przemysłowych, ale mniejsze firmy coraz częściej z powodzeniem z niej korzystają. W przypadku globalizacji produkcji barierami są formalne i nieformalne ograniczenia w handlu międzynarodowym, ograniczenia w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych, koszty transportu oraz czynniki ryzyka politycznego i ekonomicznego.
Patrząc z tej strony na globalizację polskie przedsiębiorstwa nie dosyć, że nie wykorzystują potencjalnych możliwości ekspansji, to jeszcze muszą brać pod uwagę fakt, że to właśnie u nas lokowane jest wiele inwestycji produkcyjnych i usługowych firm wywodzących się z krajów wysoko rozwiniętych. Polska jest ciągle traktowana jak kraj rozwijający się, z niskimi kosztami pracy ale stabilny politycznie, co powoduje, że światowi giganci chcący skorzystać też z dogodnego położenia geograficznego w centrum kontynentu lokują tu swoje zakłady produkcyjne i usługowe. Dla rodzimych firm oznacza to zwiększenie konkurencji nie tylko o klienta ale też co raz częściej o pracownika. Szczególnie mocno odczuwają to małe i średnie przedsiębiorstwa, którym najczęściej brakuje wiedzy i kapitału, żeby sprostać zaostrzeniu konkurencji, automatyzować produkcję, obniżać koszty i zwiększać efektywność pracy. Ujawnia się tu również inna groźba wynikająca z globalizacji - duże przedsiębiorstwa, aby zaistnieć na rynku globalnym dokonują fuzji i przejęć na rynkach lokalnych szybko i bardzo sprawnie wypierając rodzime marki.
Rozwiązaniem dla naszych przedsiębiorstw wydaje się być strategia rozwoju oparta na wykorzystaniu przewagi konkurencyjnej w postaci specjalistycznej wiedzy, wysokich kwalifikacji pracowników i możliwości rozwoju nowoczesnych technologii informatycznych i telekomunikacyjnych. Przedsiębiorstwa na swojej drodze do osiągnięcia sukcesu rynkowego nie tylko mogą, ale i muszą wykorzystywać wszystkie dostępne środki, samodzielnie i kreatywnie tworzyć, odkrywać i wykorzystywać okazje, jakie przynosi współczesna globalna gospodarka. Może nie brzmi to jak prosta recepta, ale warto się postarać. W końcu nigdy wcześniej polskie firmy nie miały przed sobą takiej szansy.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW