Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Twardy orzech do zgryzienia - ciąg dalszy
dodano 23.01.2008
Jeśli czytałeś artykuł "Twardy orzech do zgryzienia", zapewne zdążyłeś już się zapoznać z działaniem 10 przedstawionych kryteriów wyboru spółek. Dostrzegłeś też pewne nieścisłości związane z tymi kryteriami....
Mamy 92 spółki i co dalej? Drugim bardzo ważnym kryterium jest filtr sukcesywnego, kwartalnego wzrostu zysku przypadającego na jedną akcję. Zanim napiszę o skuteczności tego filtru, wyjaśnię o czym mówi zysk na akcję i dlaczego jest tak ważny. Warren Buffet twierdzi, że jeśli spółka skupuje akcje pracowników czy innych podmiotów jest to spółka mająca zadatki na dobre przedsiębiorstwo. Jeśli natomiast spółka emituje coraz nowsze pakiety akcji, takie działanie sprzyja rozdrobnieniu własności. Jeżeli zysk na jedną akcję wzrasta, oznacza to, że liczba akcji się nie zmienia, natomiast zysk przedsiębiorstwa rośnie. Jeśli natomiast zysk na jedną akcję spada, spółka najprawdopodobniej emituje nowe akcje, przy czym zysk nie wzrasta. Ten etap przeszło pomyślnie tylko 17 spółek! Problematyczny był wybór okresu analizy kwartalnych zysków na akcję. Przyjąłem, że jeśli wzrost tych zysków jest zdecydowanie większy niż ich spadek w okresie ostatnich kilku lat (od 2000 roku), wtedy dana spółka spełnia analizowany warunek.
Odfiltrowane spółki należało przeanalizować pod kątem zwrotu na kapitale własnym, czyli zbadać wielkości wskaźnika ROE w ujęciu rocznym. Jeżeli w okresie od roku 2000 wskaźnik ten znajdował się przeważnie powyżej 17%, dana spółka została oceniana jako atrakcyjna. Etap trzeci selekcji przetrwało tylko 6 przedsiębiorstw. Dalsza analiza z wykorzystaniem warunków filtrujących nie ma sensu, ponieważ te przedsiębiorstwa są naprawdę atrakcyjne. Teraz już można przystąpić do analizy rocznych sprawozdań finansowych każdej z 6 spółek.
Spółki, które pomyślnie przeszły 3 najbardziej wymagające etapy selekcji są przedsiębiorstwami Starej Gospodarki. Żadna spółka telekomunikacyjna, elektroniczna czy z branży IT nie miała szans ze "zwycięzcami". Wśród 6 spółek jest bank, zakład produkcji rusztowań oraz spółka wydobywcza, czyli są to przedsiębiorstwa, o których Warren Buffet powiedziałby, że mają jasne podstawy fundamentalne oraz są łatwe do zrozumienia.
Cóż...zwolennicy komputeryzacji i nowoczesnych technologii mogą czuć się rozczarowani, ale dzięki przeprowadzonej analizie widać, że spółki nowoczesnych technologii nie są "twierdzami" odpornymi na działanie czasu. Wszystkim tym, którzy w przyszłości zechcą poddać analizie jakąkolwiek spółkę doradzam obserwację trzech następujących wskaźników:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW