Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
O lotnictwie statystycznie i życiowo
dodano 27.01.2008
Statystycznie rzecz biorąc, samolot jest najbezpieczniejszym środkiem transportu. Według badań przeprowadzonych przez amerykańską firmę National Safety Council, bezpieczniejszym niż jazda samochodem, rowerem, czy też pływanie jachtem.
Rzeczywiście coś jest na rzeczy – średnio na całym świecie co 4 sekundy dochodzi do startu samolotu, natomiast samych katastrof jest tylko kilka w ciągu roku, a wśród nich znajdą się i takie, które pasażerowie przeżyli (np. 5 maja 2007, Kamerun, katastrofa lotu Kenya Airways 507 - 90 osób zginęło, a 40 zostało rannych).
Najczęstszą przyczyną katastrof lotniczych, jest błąd człowieka (przy czym nie koniecznie pilota, ale również obsługi naziemnej), a dopiero później awaria maszyny, czy kolizja powietrzna (z innym samolotem, ptakiem, przedmiotem).
W Polsce funkcjonuje 11 portów lotniczych obsługujących ruch pasażerski, które według Urzędu Lotnictwa Cywilnego odprawiły w 2006 roku (najaktualniejsze badanie) prawie 19 mln pasażerów (z czego nieco ponad 3 mln Port Lotniczy Kraków-Balice). Tym samym osiągamy porównanie, że na przestrzeni 21 lat, nie doszło do żadnego poważnego wypadku lotniczego na terenie naszego kraju (ostatnia katastrofa lotnicza miała miejsce 9 maja 1987 roku w Lesie Kabackim, 6 km od Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie, gdzie zginęły 183 osoby) aż do 23.01.08, kiedy to z niewyjaśnionych dotąd przyczyn samolot transportowy CASA C-295M z 20 osobami na pokładzie, runął na ziemię dwa kilometry od lotniska w Mirosławcu – nikt nie przeżył.
W 2007 roku na terenie Polski doszło do 3 wypadków z udziałem śmigłowców (2 ofiary śmiertelne, z czego jedna to pacjent Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który po tym jak wpadł w szał doprowadził do wypadku śmigłowca Mi-2 Plus), 2 w lotnictwie komunikacyjnym (oba wypadki na ziemi, brak ofiar), 6 wypadków szybowcowych (brak ofiar śmiertelnych), i 19 wypadków spadochroniarzy (2 ofiary śmiertelne).
Opierając się na powyższych danych można wyciągnąć prosty wniosek. Samolot jest niezwykle bezpiecznym środkiem komunikacji, a dla co bardziej majętnych ludzi, sposobem na spędzenie wolnego czasu (spadochroniarstwo, szybownictwo, loty rekreacyjne). Samo pojęcie katastrofy lotniczej, choć powszechnie znane i rozumiane, w Polsce jest w zasadzie „egzotyczne”, gdyż wypadki takie są niezmierną rzadkością.
Tym samym, choć przedwczoraj doszło do tragedii, która zabrała życie oficerom lotnictwa, nie można uciekać przed środkiem transportu jakim jest samolot – maszyna coraz doskonalsza, dopracowana, bezpieczniejsza. Maszyna, która nie tylko transportuje człowieka z jednego końca świata na drugi, ale która niesie mu również pomoc i życie.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW