Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Etyka businessu w świetle globalizacji
dodano 30.01.2008
Etyka nie jest niczym nowym. Wciągu wieków filozofowie, starając się rozgryźć postępowanie człowieka, stworzyli różne koncepcje etyczne prowadzące do wielu wniosków, w nawet sprzecznych zasad postępowania.
Człowiek doskonali się unikając czynów, za sprawą których mógłby stać się tym, kim nie chce być, kogo nie szanuje i nie uważa za wzór. Można by pomyśleć, że odróżnienie tego, co dobre, od tego, co złe, nie jest niczym szczególnym i nie wymaga komentarzy. W rzeczywistości jest jednak inaczej.
W świetle globalizacji gospodarki etyka biznesu odegra bardzo ważną rolę. Być może są w naszym społeczeństwie są jeszcze osoby, które nie dostrzegają jej znaczenia ale uważam, że jest to tylko kwestia czasu. Nie zgadzam się z opinią, że globalizacja doprowadzi do destabilizacji świata, gospodarek i większego zubożenia społeczeństwa. Postaram się w tym artykule podać fakty, które stawiają globalizację w pozytywnym świetle.
W przeciągu ostatnich lat tematem etyki w środowisku businessowym zainteresowali się specjaliści HR Otwarte rynki i oparty na przejrzystych regulacjach wolny handel to najlepszy motor do podwyższenia poziomu życia, zmniejszenia szkód w środowisku naturalnym i budowy wspólnego dobrobytu. Problem w tym, że ludzie nie rozumieją, iż globalizacja daje im większą niezależność. Globalizacja nie jest zupełnie nowym zjawiskiem w historii światowej gospodarki, która przed 100 lat była prawie tak samo zintegrowana jak obecnie. Chodzi o to, aby również najuboższe kraje odczuły zalety globalizacji przez zmniejszenie nierówności w rozwoju gospodarczym.
Zarządzanie w warunkach globalizacji, która wiąże się z większą konkurencją międzynarodową, przynosi zagrożenia i daje szanse. Można ją porównać z ogniem. Jest on pożyteczny, ale może też poparzyć. Jednak mało kto twierdzi, że ognia się trzeba pozbyć. Tak też jest z globalizacją, ale tylko w tym wypadku kiedy nie zapomnimy o etyce. Tylko ona spowoduje, że się nie poparzymy.
Etyka biznesu jest niczym innym jak etyką powinności, obowiązku, stanowiąca zbiór reguł, norm moralnych i zawodowych mających na celu prawe i sprawne wykonywanie zawodu. W ciągu najbliższych dwóch, czterech lat będziemy świadkami coraz liczniejszych fuzji i przejęć wśród firm ubezpieczeniowych, budowlanych, informatycznych, medialnych. Każdy, kto działa w biznesie, powinien wiedzieć, jaką zdobył pozycję na rynku i co chce osiągnąć. Normalne jest, że poszukuje drogi do osiągnięcia tego celu. Częstokroć najszybszym sposobem jest właśnie połączenie z kimś, kto myśli o tym samym, albo przejęcie tego, kto ma to, czego potrzebujemy.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW