Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Zabezpieczenia dla polskich książek audio w Internecie
dodano 18.02.2009
Znakowanie daje użytkownikowi wolność w zastosowaniu zakupionych plików mp3. Stanowi ono prostą i przyjazną alternatywę dla technologii DRM. Czy przyjmie się jednak w Polsce?
Znaki wodne na platformie z książkami do słuchania
Fraunhofer-Institut SIT w Niemczech należy do wiodących ośrodków naukowo-badawczych na świecie w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i jest zarazem twórcą popularnego formatu mp3. Technologia wynaleziona przez niemiecki pozwala na tzw. transakcyjne znakowanie wodne z tzw. podejściem kontenerowym. Rozwiązanie to pozwala na wydajne i skuteczne markowanie dużych ilości danych cyfrowych, w tym do znakowania wodnego plików mp3 z książkami do słuchania, muzyką.
Zalety
Technologia cyfrowego znakowania wodnego pozwala na połączenie informacji o użytkowniku (właścicielu majątkowych praw autorskich do kopii) z praktycznie wszystkimi treściami cyfrowymi. Możemy tu wymienić choćby pliki zawierające obrazy, filmy czy dźwięki. Jak sama nazwa wskazuje, technikę znakowania wodnego można porównać do niewidocznej i jednocześnie nieusuwalnej pieczęci. Bez takiego oznakowania kopie plików zakupione przez różnych użytkowników w sklepie internetowym są identyczne. To uniemożliwia lub co najmniej znacznie utrudnia identyfikację osoby nielegalnie udostępniającej pliki w Internecie.
Przy zastosowaniu watermarkingu np. na platformie Nexto.pl, można automatycznie przypisywać numer transakcyjny zakupu do pobieranej książki audio. W rezultacie każda zakupiona kopia staje się unikalna, ponieważ zawiera anonimowy kod zakupu, pozwalający w przyszłości na jednoznaczne określenie właściciela kopii pliku. Technologia cyfrowych znaków wodnych do tej pory nie doczekała się standaryzacji. Na świecie dostępne są różne, ale oparte na tej samej koncepcji rozwiązania wielu firm. Natomiast ta, opracowana przez niemiecki Fraunhofer Institut, oferuje sklepom internetowym dodatkową zaletę, którą jest tzw. „podejście kontenerowe”. Pozwala ono na bardzo szybkie znakowanie dużej ilości danych odpornymi informacjami markującymi. Dzieje się to z prędkością 1800 razy szybszą niż czas trwania nagrania książki audio. W procesie znakowania całej grupie danych zostają przydzielone zaszyfrowane parametry, w ramach ich konwersji do tzw. formatu kontenerowego, który w rezultacie pozwala na automatyczne dodawanie znaków wodnych przy każdej transakcji zakupu pliku.
Satysfakcja dla wydawców
Siła tego zastosowania polega na tym, że znaki wodne nie są usuwalne również przy kopiowaniu analogowym. Tak więc każda próba usunięcia, modyfikacji czy zamazania informacji markujących, polegająca nawet na nagraniu odtwarzanego pliku audio przez mikrofon na taśmę magnetofonową, skończy się fiaskiem. Podobnie dzieje się w przypadku plików zawierających obrazy. Gdy wydrukujemy oznakowane zdjęcie i zeskanujemy je ponownie, znak wodny nadal pozostanie. Użycie technologii znaków wodnych w książkach audio na Nexto.pl oznacza więc dla wydawców skuteczną gwarancję identyfikacji właściciela pliku audio w przypadku ewentualnych nadużyć w udostępnianiu pliku.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW