Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Poradnik Hazardzisty (26): JAK POLOWAĆ NA POJEDYNCZE LICZBY?
dodano 28.02.2009
Wiemy już sporo o różnych rozkładach, zatem czas na to, jakie to konkretne liczby rozkładać w okienku blankietu: czy nasze
Wydawałoby się, że zadanie jest proste: skoro jest 80 liczb, a losowanych 20, to każda z nich powinna być wylosowywana w (idealnym) rytmie: trafienie - 3 losowania bez trafienia - trafienie - 3 losowania przerwy itd. Jeżeli tak, to średni i najczęstszy odstęp pomiędzy trafieniami powinien wynosić 3 (edycje). Niestety w takim rozumowaniu jest błąd. Owszem, średni, statystyczny odstęp rzeczywiście jest równy 3, ale w tym przypadku nie jest to jednak odstęp najczęstszy. Wyliczając, jakich i ile powinno być (i jest w odpowiednio długiej serii) musimy ponownie odwołać się do proporcjonalności wylosowań w zbiorze i podzbiorach, z której już korzystaliśmy wielokrotnie, także - przypominam - przy obliczaniu ilości liczb "powtórkowych".
Jak pamiętamy, najczęściej, a także średnio, powtarza się 5, z wylosowanego poprzednio podzbioru 20 liczb (25 procent) i jest tak dlatego, że każdy losowany podzbiór 20 liczb - to 25 procent całego zbioru (20 z 80). Prowadząc zapis wielkości odstępów pomiędzy trafieniami - tym 5 liczbom "powtórkowym" powinniśmy zapisać odstęp zero (0), gdyż dwóch kolejnych trafień nie oddziela ani jedna edycja gry.
Skoro z podzbioru pierwotnie wylosowanych 20 liczb zaraz w następnym losowaniu powtórzyło się 5 - to ponownie nie trafionych zostało z tego podzbioru jeszcze 15. Z tych 15, w kolejnym losowaniu powinno zostać wylosowanych także 25 procent, czyli 3,75 liczby, co zaokrąglamy do 4. Tym 4 liczbom powinniśmy zapisać oczywiście odstęp równy jeden (1) - kolejne trafienia oddzieli jedna edycja gry. W podzbiorze zostanie 15 - 4 = 11 liczb, z których w kolejnym losowaniu powinno zostać trafionych (czyli ubyć) znowu 25 procent - licząc dokładnie 2,81, a w zaokrągleniu 3 liczby. Tym 3 liczbom zapiszemy odstęp równy 2. W podzbiorze zostanie 11 - 3 = 8 liczb, z których w kolejnym losowaniu zostanie trafionych także 25 procent, czyli dokładnie 2,1, a w zaokrągleniu 2 liczby - zapiszemy im wielkość odstępu równą 3. W podzbiorze zostanie już teraz 6 liczb, z których znowu zostanie trafionych 25 procent - w zaokrągleniu także 2 liczby, którym zapiszemy odstęp równy 4 itd. itp. Wyniki tych teoretycznych wyliczeń zapiszmy wobec tego w tabelce, którą można obejrzeć jak zwykle w moim serwisie www.gnglotto.webpark.pl, na stronie PORADNIKA HAZARDZISTY.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW