Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Przyjadą po naukę polskiego
dodano 06.07.2008
7 lipca prawie 100 osób z całego świata rozpocznie na UMK naukę kultury i języka polskiego.
Już po raz dwudziesty odbędzie się Letnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego, organizowana przez UMK wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska. W jubileuszowej edycji Szkoły weźmie udział 50 osób z Armenii, Mołdawii, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Serbii i Estonii. Zajęcia prowadzone przez pracowników UMK odbywać się będą w Collegium Maius, a uczestnicy zamieszkają w DS. 5 przy ul. Słowackiego. Oprócz nauki języka polskiego uczestnicy będą mieli okazję poznać historię i kulturę Polski, m.in. poprzez wycieczki: Szlakiem Piastowskim i na pola Grunwaldu, wezmą udział w zwiedzaniu Torunia i Muzeum Piernika, a także w seansie w toruńskim planetarium.
Przedstawienie uczestników rozpocznie się o godz. 10.15 w sali im. Konrada Górskiego, a o godz. 11.00 nastąpi uroczyste otwarcie Szkoły połączone z wykładem prof. Sławomira Kalembki „Mikołaj Kopernik – jego czasy, ludzie i miasto”.
Od pierwszej edycji organizacją Szkoły zajmuje się prof. Czesław Łapicz, obecny dziekan Wydziału Filologicznego.
Patronat nad jubileuszową edycją objęli: senator i przewodniczący komisji senackiej ds. emigracji i łączności z Polakami za granicą Andrzej Person; rektor UMK Andrzej Jamiołkowski oraz prezydent Torunia Michał Zaleski.
Również 7 lipca rozpoczną się letnie kursy języka polskiego organizowane przez Studium Kultury i Języka Polskiego dla Obcokrajowców, działające na Wydziale Filologicznym UMK. W kursach, które potrwają 3 tygodnie, weźmie udział 50 słuchaczy, z których 30 osób to laureaci stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla najlepszych zagranicznych studentów polonistyki (lub uczestników lektoratów języka polskiego). Uczestnicy reprezentować będą 21 krajów: Francję, Macedonię, Kazachstan, Słowację, Ukrainę, Rosję, Włochy, Chorwację, Czechy, Serbię, Mołdawię, Słowenię, Rumunię, Azerbejdżan, Wielką Brytanię, Armenię, Norwegię, Tajlandię, Austrię, Łotwę i Stany Zjednoczone.
Zajęcia odbywać się będą w Collegium Maius. Dla słuchaczy przygotowano również program popołudniowy – oprócz zwiedzania Torunia, muzeów Piernika i Etnograficznego, uczestnicy wyjadą na wycieczki do Malborka, Gniewu i Gdańska, a na specjalnych warsztatach teatralnych przygotują przedstawienie, które zostanie zaprezentowane na zakończenie kursu.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW