Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Demokracja - siła ludu
dodano 28.04.2008
Czy współcześnie można mówić jeszcze o demokracji czy już o e-edemokracja, władzy ludu wspomaganej przez technologiczne informacje? Jak postrzegana jest współczesna demokracja? Jaką ma moc i jakie daje możliwości?
T. Goban-Klas prezentując miejsce demokracji w społeczeństwie informacyjnym przedstawia dwa jej typy: „aktualną, reprezentacyjną realizowaną przez wybieranych co kilka lat przedstawicieli narodu, oraz drugą, przyszłościową, demokracje deliberacyjną zakładającą wykorzystanie nowych interakcyjnych technologii teleinformacyjnych, w tym Internetu, dla stałego dialogu władzy i obywateli.” Według S. Splichala podstawowe warunki demokracji to: dobre poinformowanie obywateli, zainteresowanie społeczeństwa sprawami politycznymi, równość w podejmowaniu decyzji. T. Goban-Klas podkreśla jednak, że mino tak sprzyjających warunków technologicznych społeczeństwo jest niedoinformowane. Wzrasta przewaga rozrywki nad informacją. Liczy się atrakcyjność danej informacji oraz korzyści jakie niesie jej przedstawienie – sprzedanie. Spada zainteresowanie polityką zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy przestają ufać w realizacje obietnic wyborczych. Nie wszyscy obywatele mają jednakowy dostęp do forów dyskusyjnych. Dobre przygotowanie obywateli do pełnienia roli świadomego obywatela nie jest więc proste, zależy nie tylko od mediów, ale również ich politycznego przygotowania i indywidualnych kompetencji. Można więc zauważyć, że demokracja jest wyraźnie uzależniona od dostępu do informacji. I choć współcześnie potrzebujemy tej informacji coraz więcej, to wielość i szybkość jej przepływu utrudnia często wielu osobom odkrycie prawdy. Rozwój środków masowego przekazu daje możliwość bezpośredniego udziału w procesach podejmowania decyzji, dostępu do wielu informacji, również rządowych, zwiększa zaangażowanie w życie polityczne kraju.
Media zaczynają być coraz bardziej wykorzystywane w życiu politycznym. Wyraźnie rysują się tutaj dwa aspekty. Pierwszy to wykorzystanie mediów podczas wyborów, jako nowy sposób oddawania głosów. I drugi – jako szeroki wachlarz możliwości marketingu politycznego. Zwolennicy elektronicznych wyborów określanych często jako e-voting przekonują o zaletach takiego sposobu głosowania. Podkreślają przede wszystkim ułatwienia jakimi dysponują wyborcy, zwiększoną frekwencje wyborczą czy też mniejsze koszty ich przeprowadzenia. Z drugiej jednak strony wymaga to dokładnego przygotowania, każdy z obywateli powinien mieć zapewniony udział w wyborach. Choć najtrudniejszym dla wielu wydaje się przekonanie społeczeństwa do takiego procesu wyborczego.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW