Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Demokracja - siła ludu

Autor: aniu
dodano 28.04.2008
Demokracja - siła ludu

Czy współcześnie można mówić jeszcze o demokracji czy już o e-edemokracja, władzy ludu wspomaganej przez technologiczne informacje? Jak postrzegana jest współczesna demokracja? Jaką ma moc i jakie daje możliwości?


Demokracja to siła, władza ludu – „demos” – lud i „kratos - władza”. Zgodnie z definicją jest to – „ustrój polityczny, w którym władzę sprawuje społeczeństwo poprzez swych przedstawicieli, jest to państwo o takim ustroju, formie organizacji życia społecznego, w której wszyscy uczestniczą w podejmowaniu decyzji i szanują prawa i wolność innych ludzi”. Pojęcie to towarzyszyło ludzkości od czasów antycznych, obecnie jednak nabrało wyjątkowego zabarwienia. Demokracja stała się bowiem prawem, przywilejem, mówimy o niej w mediach, polityce czy podczas naszych prywatnych rozmów. Jej podstawą są prawne ograniczenia rządu, trójpodział władzy czy też równowaga władz oraz e-demokracja, czyli demokracja wspomagana przez nowe technologiczne informacje.” Coraz częściej spotykamy się z opinią, że to właśnie media mają znaczny wpływ na obecne postrzeganie demokracji.



Wielość i różnorodność środków masowego przekazu, ale przede wszystkim ich obiektywność i bezstronność ma pomagać obywatelom w podejmowaniu właściwych decyzji. Najbardziej widoczne jest to podczas kampanii wyborczych. Większość obywateli podejmuje decyzje opierając się na informacjach z prasy, telewizji czy Internetu. Coraz większą popularnością cieszą się telewizyjne debaty wyborcze, gdzie widzowie, często w relacjach na żywo, mogą poznać kandydatów. Istotną cechą demokracji medialnej jest ujawniane prawdziwych informacji, bez cenzury czy pomijania ważnych kwestii. Nie jest to jednak tak łatwe i oczywiste tak, jak byśmy chcieli. Nie na wszystkie mechanizmy mamy wpływ.



W zależności od rodzaju przekazu i rodzaju medium prawdziwość czy pewność informacji może nie być wykorzystywana w stu procentach. Nie każdy przekaz jest manipulacją. „Dziennikarze mogą mieć aspiracje by być obiektywnymi, ale wiadomości nieuchronnie przechodzą przez filtr subiektywnych odbiorców i ocen jednostek oraz organizacji, dla których pracują. Dziennikarska rzetelność ma ogromnie znaczenie dla budowania zaufania dla mass mediów, a także w pewien sposób wpływa na postawy społeczne.”
Współcześnie obywatele posiadają swobodny dostęp do informacji, w każdej chwili
i bez żadnych ograniczeń. Rozwój technologiczny daje odbiorcom możliwość aktywnego uczestnictwa w przekazie informacji poprzez tworzenie ich, a nie tylko bierny odbiór.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: aniu
avatar

O mnie
W serwisie od:
28.05.2008
Dodaj do znajomych

 
INNE OD aniu
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje