Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Piwo w kolorze złota i bursztynu
dodano 22.04.2009
Wraz ze wzrostem temperatur coraz częściej myślimy o weekendach za miastem, grillowaniu oraz sięgamy po złocisty napój, idealny na upalne popołudnia. Mowa tu oczywiście o piwie.
Napój ten znany jest od czasów starożytności. Pierwsze wzmianki o produkcji tego trunku pochodzą z ok. 4000 lat p.n.e. a wytwarzali je Sumerowie, żyjący na terenie ówczesnej Mezopotamii. Znane były dwa rodzaje piwa: ciemne, przeznaczone dla mężczyzn oraz lekkie piwo pszeniczne, często z dodatkiem wanilii dla kobiet. Warto zauważyć, że produkcją złotego napoju zajmowały się wyłącznie kobiety.
Po upadku imperium Sumerów Babilończycy rozwijali sztukę warzenia piwa, produkując coraz to nowe gatunki. Znano już nie tylko piwa ciemne i jasne, ale także czerwone, piwa z jęczmienia, pszenicy, orkiszu oraz piwa dosładzane sokami z daktyli i innych owoców.
W starożytnym Egipcie piwo zajmowało szczególną rolę, zaraz po chlebie. Stanowiło ważny dar, składany zmarłym do grobu. Wierzono, że trunek jest darem boga Ozyrysa. Wykorzystywano je także w medycynie.
W średniowieczu produkcją tego trunku zajęli się mnisi, którzy doceniali witaminy i inne wartości odżywcze w nim zawarte. To oni zaczęli dodawać do piwa chmiel.
W czasach nowożytnych, głównie za sprawą rewolucji przemysłowej, badań i pojawienia się nowych wynalazków produkcja piwa stała się łatwiejsza a otrzymywany produkt zyskał na czystości i smaku.
Dziś piwo jest niezastąpionym napojem podczas letnich spotkań z przyjaciółmi, przyjęć na świeżym powietrzu, a także wspaniałym napojem orzeźwiającym. Oprócz tradycyjnych piw jasnych i ciemnych mamy szeroką gamę piw smakowych, a także, sezonowo, piw niepasteryzowanych.
Pijmy, więc piwo na zdrowie, zwłaszcza, że poza walorami smakowymi i orzeźwiającymi trunek ten zawiera proteiny i sole mineralne: fosfor, potas, wapń i magnez a także witaminy B1, B2, B12, PP. Związki zawarte w chmielu wykazują działanie bakteriobójcze, a ponadto uspokajają i pobudzają apetyt. Piwo jest, więc zalecane dla rekonwalescentów oraz osób cierpiących na brak apetytu. Wywar z chmielu korzystnie wpływa na dolegliwości żołądkowe oraz jelitowe. Ze względu na swe moczopędne właściwości, trunek jest polecany w łagodzeniu objawów kamicy nerkowej. Piwo powoduje obniżenie ciśnienia krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, wspomaga, zatem układ krążenia.
Ponadto, piwo jest wspaniałym kosmetykiem. Dzięki zawartym w nim drożdżom wpływa ono korzystnie na cerę, zwłaszcza tłustą, a także pomaga uzyskać lśniące, piękne włosy.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW