Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Gospodarka elektroniczna dla nastolatków
dodano 12.12.2006
Czy tematem gospodarki elektronicznej można zainteresować młodzież, na dodatek zachęcając do aktywnego działania w tym zakresie?
Serwisy dla młodzieży przybierają różne formy. Bardzo popularne są te, które dotyczą hobby znane z innych mediów, np.: fantasy, anime, konkretne filmy, książki, gry na PC. Szczególny rodzaj to gry on-line, szczególnie masowe gry wieloosobowe, których akcja może się dziać w przyszłości, przeszłości, fantasy albo, np. teraźniejszym świecie przestępczym. Najciekawsze jednak, że część tych serwisów tworzona jest przez samą młodzież.
Ciekawym przypadkiem jest serwis www.fantasyworld.pl, w zaawansowany sposób operujący punktami lojalnościowymi. Punkty można zdobywać przez samą aktywność: wystarcza staż lub liczba logowań, klikanie w bannery, dopisywanie sensownych komentarzy lub postów, a także rozwiązywanie zagadek tzw. Misji. Punkty można też kupować płacąc SMS-mi. Zużywać punkty można w bardzo przyjemny sposób, np. przeznaczając je na ozdabianie swego wizerunku avatarami, pierścieniami czy logami. Bardziej zaawansowani użytkownicy pełniący rolę rysowników, moderatorów czy administratorów są również wynagradzani punktami.
Serwis www.opowiadam.pl oferuje znacznie wyższego lotu rozrywkę, nie tylko dla młodzieży. Tu trzeba wykazać się umiejętnością tworzenia treści literackich. Ale serwis nie czeka, aż ktoś spłodzi całą powieść, lecz proponuje by zacząć od dopisania niewielkiego fragmentu do jednego z wielu aktualnie rozwijanych opowiadań w różnych grupach tematycznych. Każdy dopisek, który nie zostanie odrzucony, to zarabiane punkty. Bardziej zaawansowani lub ambitni mogą zainicjować własne opowiadanie, co jednak kosztuje aż 500 pkt, ale potem punkty zdobywamy nie tylko za własne dopisy, lecz również za dopisy innych do naszego opowiadania. Gdy nam zabraknie punktów na avatary lub opowiadania, to oczywiście możemy je dokupić SMS-ami. Punkty można też zarabiać „wciągając” innych użytkowników, i za to należy się co dziesiąty punkt zarobiony przez nich. Jest nawet specjalny generator listów polecających. Inną ciekawostką jest rozwinięty system oceniania tworzonych utworów. Każdego dnia każdy zarejestrowany użytkownik otrzymuje jeden głos, który musi być wykorzystany przez dziesięć dni, bo inaczej przepadnie. Głosować można na „tak” lub na „nie” przy okazji komentowania dopisów, co również daje plusy i minusy opowiadaniu i dopisującemu.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ