Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Szkodliwość społeczności internetowych: czemu je potrzebujemy?
dodano 10.06.2009
Fenomen portali jak NaszaKlasa czy Facebook zbanalizował się w obrazie współczesnych narzędzi komunikacji. Większość internautów w Polsce już doświadczyła zabawy na serwisach społecznościowych, kontynuując rozrywkę na dłuższą metę.
Skala fenomenu
Liczba użytkowników Internetu na całym świecie przekroczyła miliard i w marcu 2009 była oszacowana na 1 596 270 108. Półtora miliarda osób które są faktycznie lub potencjalnie zarejestrowani na jednej lub więcej społeczności. Facebook, serwis przeznaczony początkowo dla uczniów szkół średnich i studentów, posiada obecnie ponad 175 milionów aktywnych użytkowników. Jest, obok kawy i czekolady, największym źródłem uzależnienia wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii.
W Polsce, 49% mieszkańców korzystało z Internetu w 2008 roku.
Według raportu CBOS i Gazety.pl, 53% mężczyzn w Polsce korzysta z Internetu podczas gdy wśród kobiet ten procent wynosi 45%. Około 10 milionów Polaków deklaruje korzystanie z serwisów społecznościowych.
W Polsce, nasza-klasa.pl zrzesza ponad 8 milionów aktywnych użytkowników przy całkowitej populacji 38 130 300 mieszkańców. Znajduje się na 81 miejscu najbardziej zwiedzanych stron internetowych na Wyspach Brytyjskich. Ponadto, Google ujawnił iż portal znalazł się na siódmym miejscu wpisywanych haseł o największym wzroście w roku 2008, obok gwiazd amerykańskich wyborów prezydenckich „Sarah Palin”, „Obama” „Euro 2008” czy „facebook login”.
Niebezpieczeństwa społeczności
Patricia Wallace wspomina, że „internetowa eksplozja była tak nagła, że nie zdążyliśmy się przyjrzeć temu nowemu środkowi komunikacji dokładnie i z dystansu i spojrzeć na nie jak na nowy rodzaj środowiska, które może wywrzeć potężny na nasze zachowanie”. Społeczności internetowe mogą być zatem postrzegane jako „zinternetowana” rzeczywistość; wirtualną alternatywą świata gdzie ludzie spotykają się, rozmawiają, pracują i spełniają się jako polityczne zwierzęta.
Jednakże, jak każda forma alternatywnej rzeczywistości, zobrazowana poprzez pryzmat używek jak alkohol, narkotyki czy inne psychotropy, Internet oraz społeczności internetowe stanowią zagrożenie. Zagrożenie na tle uzależnień lub deformowania wizji rzeczywistości.
Amerykańskie badanie pokazało iż studenci zarejestrowani na Facebook’u mieli gorsze wyniki w sesji egzaminacyjnej od tych niezarejestrowanych, prawdopodobnie spowodowane ilością czasu poświęconemu serwisowi kosztem czasu na naukę.
Społeczność internetowa może również okazać się narzędziem do zaspokojenia potrzeby uznania w nieco makabryczny sposób. Miasto Bridgend (południowa Walia) stało się sławne z powodu serii samobójstw popełnionych przez nastolatków. Wysuwając brak perspektyw, woleli odebrać sobie życie i liczyć na to, iż ich znajomi założą żałobny profil na Bebo, tak by wszyscy mogli oddać część zmarłemu.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW