Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Misja Puławskiego
dodano 15.07.2008
ORP „Gen. K. Pułaski” rozpoczyna największą misję bojową w swojej historii.
SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One) demonstruje solidarność członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. NATO poprzez swoje stałe zespoły okrętowe realizuje jedno z najważniejszych zadań obronnych – bezpieczeństwo strategicznych morskich szlaków komunikacyjnych. W sytuacji kryzysowej państwa NATO nie mogą dopuścić do sparaliżowania transportu morskiego ponieważ głównie tą drogą do zagrożonego państwa trafiają: pomoc humanitarna, surowce, paliwa oraz wsparcie bojowe. Zespoły okrętowe są szczególnie efektywne - nie potrzebują budowy osobnej bazy logistycznej, przenoszą silne i zróżnicowane uzbrojenie, prowadzą akcje embarga, kontroli żeglugi, osłony jednostek z dostawami humanitarnymi, ewakuują zagrożoną ludność i są bazą dla jednostek specjalnych i piechoty morskiej wykonującej zadania w głębi lądu. SNMG1 ponad 60% czasu spędza w morzu prowadząc ćwiczenia zarówno w składzie SNMG1 jak i z okrętami sił morskich państw członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju, aby osiągać optymalne efekty szkoleniowe i wysoką jakość wykonywanych zadań.
ORP „Gen. K. Pułaski” rozpoczął służbę w Marynarce Wojennej w marcu 2000 roku. Trzy miesiące później okręt przybył do Polski i przeszedł krajowy system szkolenia bojowego. Stałą współpracę z siłami NATO rozpoczął w czerwcu 2002 roku uczestnicząc w międzynarodowych manewrach BALTOPS, podczas których operował w składzie głównej grupy taktycznej ćwiczenia. Okręt jest częścią dywizjonu Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych wchodzącego w skład 3 Flotylli Okrętów. Głównym przeznaczeniem „Pułaskiego” jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie sił napadu powietrznego, zwalczanie okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów, osłona własnych okrętów i statków oraz ich zespołów, patrolowanie i osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczanie celów powietrznych na dużych i średnich dystansach.
Śmigłowiec pokładowy zwalczania okrętów podwodnych SH-2G został wydzielony przez 28. Pucką Eskadrę Lotniczą z Gdyni Babich Dołów. Jest przeznaczony do rozpoznania, wykrywania i identyfikacji celów nawodnych oraz poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych. Może być wykorzystywany w akcjach poszukiwania i ratowania życia (SAR) oraz jako śmigłowiec logistyczny - do zaopatrywania własnych jednostek pływających. Poszukiwanie okrętów podwodnych odbywa się za pomocą wyrzucanych pław radiohydroakustycznych oraz detektora anomalii magnetycznych. Śmigłowiec został również przystosowany do przenoszenia torpedy MU-90.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW