Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Warto wybrać samodzielnie
dodano 11.07.2009
Osoby, które zaczynają pierwszą pracę lub działalność, za którą odprowadzane są składki na ubezpieczenia emerytalne, mają 7 dni na wybór otwartego funduszu emerytalnego.
Anna Wróblewska-Karasiuk
Prego S.A. (właściciel serwisu Prego Finance) zajmuje się niezależnym doradztwem w zakresie funduszy emerytalnych. Użytkownicy serwisu www.pregofinance.pl mają możliwość porównania wszystkich funduszy emerytalnych oraz zapisania się do wybranego funduszu online. Misją Prego Finance jest dostarczenie Klientowi wygodnego narzędzia, dzięki któremu może on dokonać samodzielnego wyboru OFE opartego na obiektywnych przesłankach.
Komunikat Urzędu KNF z dnia 23 czerwca 2009 r.
w sprawie wyboru otwartego funduszu emerytalnego
W związku ze zbliżającym się terminem losowania członków otwartych funduszy emerytalnych (OFE) przeprowadzanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) przypomina, że:
OFE warto wybrać samodzielnie, a decyzja o wyborze OFE powinna być przemyślana i poprzedzona analizą porównawczą.
Wybierając OFE należy wziąć pod uwagę wyniki inwestycyjne funduszu i ich stabilność, zwłaszcza w długim terminie, oraz poziom podejmowanego ryzyka inwestycyjnego. Pomocniczo można traktować m.in. wiarygodność instytucji zarządzającej funduszem, wysokość opłat i jakość obsługi klienta.
Kluczowe znaczenie dla klienta mają wyniki inwestycyjne osiągane przez fundusz. Można je wyliczyć na podstawie publikowanych przez OFE wartości jednostek rozrachunkowych w danym okresie. UKNF dwa razy w roku, na początku kwietnia i października, publikuje zestawienie trzyletnich stóp zwrotu funduszy. Trzeba jednak pamiętać, iż są to wyłącznie dane historyczne i nie ma gwarancji powtórzenia się ich w przyszłości.
Rodzaj i maksymalną wysokość opłat regulują przepisy ustawowe, a wysokość opłat w poszczególnych OFE określają ich statuty.
Kryterium, na które można zwrócić uwagę jest także poziom obsługi klienta, przede wszystkim jakość obsługi telefonicznej i internetowej. Warto sprawdzić czy fundusz zapewnia łatwy i szybki dostęp do najważniejszych informacji, takich jak stan rachunku, czy wartość jednostki rozrachunkowej. Będzie to w przyszłości pomocne w kontaktach z funduszem.
Akwizytorzy poszczególnych OFE nie mogą oferować żadnych korzyści materialnych w zamian za przystąpienie lub pozostanie w funduszu. Akwizytor może reprezentować tylko jeden określony OFE. Za działania akwizytora odpowiada powszechne towarzystwo emerytalne (PTE), zarządzające funduszem. Trzeba mieć również świadomość, że za pozyskanie klienta akwizytor otrzymuje od PTE prowizję.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW