Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Warto wybrać samodzielnie
dodano 11.07.2009
Osoby, które zaczynają pierwszą pracę lub działalność, za którą odprowadzane są składki na ubezpieczenia emerytalne, mają 7 dni na wybór otwartego funduszu emerytalnego.
Duża część osób nie przestrzega jednak tego terminu. Czy grożą im z tego tytułu jakieś konsekwencje – w zasadzie nie. Jedyną konsekwencją jest pozbawienie się samodzielnego wyboru funduszu i co za tym idzie przyzwolenie na to, by ktoś inny decydował o naszej przyszłości. Osoby, które nie wybrały na czas funduszu, wciąż mogą to zrobić do 10 stycznia lub 10 lipca, w zależności od tego, kiedy rozpoczęły pracę. I tak, osoba która rozpoczęła aktywność zawodową np. w lutym tego roku – wciąż może wybrać fundusz do 10 lipca; osoba, która zacznie pracę w sierpniu – może zdecydować o tym do 10 stycznia następnego roku. Jeśli mimo wszystko, osoba podejmująca pracę nie wybierze w tym terminie OFE, ZUS wzywa ją do tego listownie. Ostatecznie, ZUS przeprowadza losowanie wśród osób, które nie wybrały funduszu emerytalnego do 10 dnia stycznia lub do 10 dnia lipca.
Warto pamiętać, że w losowaniu biorą udział tylko te OFE, które posiadają nie większy niż 10% udział w rynku pod względem wysokości zarządzanych aktywów i osiągnęły stopę zwrotu wyższą niż średnia ważona w dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych publikowanych przez KNF. W losowaniu nie biorą zatem udziału największe fundusze takie jak Aviva Commercial Union, ING czy PZU (wszystkie mają powyżej 10% udział w rynku). W najbliższym losowaniu udział wezmą następujące fundusze: AIG, Allianz, Axa, Generali, Pekao i Pocztylion. Wylosowani klienci zostaną przydzieleni przez ZUS po równo do wszystkich wymienionych wyżej funduszy.
Zdecydowana większość osób rozpoczynających pracę czeka z wyborem OFE na ostatni moment. Poniższy wykres przedstawia liczbę osób, które przystępowały do funduszy w poszczególnych miesiącach 2008 roku.
Jak pokazuje wykres, prawie 45% klientów wybiera OFE w okresach losowań (duża liczba osób przystępujących do OFE w lutym i sierpniu to wynik losowań – losowania odbywają się bowiem ostatniego dnia lipca i stycznia i dopiero w kolejnych miesiącach wylosowane osoby trafiają do OFE). Uwzględniając losowania, aż 74% klientów trafia do OFE w okresie czterech miesięcy (styczeń-luty i czerwiec-lipiec). Duże OFE, które nie biorą udziału w losowaniu skrzętnie wykorzystują te okresy na wzmożoną kampanię marketingową, stąd też tak często widzimy w ostatnich dniach reklamy ING, Aviva czy PZU.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW