Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Ślub konsularny w Hadze - nierealny !
dodano 11.07.2009
Będąc osobą lubiącą peregrynować różne dziedziny życia i mając obok siebie drugiego podobnego do siebie człowieka staram się zdobywać coraz to nowsze doświadczenia. A ta historia jest takim doświadczeniem właśnie...
Mimo tych nieprzyjemnych wrażeń jakie pozostawiła po sobie rozmowa z nadętą personą postanowiliśmy dalej szukać miejsca, w którym sfinalizujemy nasze postanowienie zawarcia związku małżeńskiego i postanowiliśmy odbić tym razem na wschód.
Skontaktowaliśmy się z konsulatem RP w Wilnie, gdzie zostaliśmy potraktowani w sposób godny i poczuliśmy się wyjątkowymi petentami. Wszelakie informacje jakie uzyskaliśmy były rzeczowe i nie obarczone żadnymi dodatkowymi ograniczeniami formalnymi tudzież mentalnymi.
Tak wygląda oryginalna informacja dla narzeczonych chcących zawrzeć małżeństwo poza granicami kraju ( jednolita dla wszystkich placówek dyplomatycznych naszego Kraju) :
"W odpowiedzi na zapytanie odnośnie możliwości zawarcia związku małżeńskiego w Ambasadzie RP w Wilnie uprzejmie informuję, że w tym celu należy przesłać do Ambasady RP w Wilnie (na adres: Smėlio g. 22A, 10323 Vilnius) pismo, w którym potwierdzą Państwo datę uzgodnionej telefonicznie uroczystości, podadzą imiona i nazwiska świadków oraz ich adresy. Od wpłynięcia pisma do daty ślubu musi upłynąć 30 dni.
Do pisma należy dołączyć:
1) kopie odpisów aktów urodzenia osób zamierzających zawrzeć małżeństwo,
2) kopie dowodu ustania lub unieważnienia małżeństwa, jeżeli któreś z przyszłych małżonków pozostawało w związku małżeńskim,
3) kopie dowodów osobistych lub spersonalizowanych stron paszportów Państwa Młodych (oboje Państwo musicie posiadać polskie obywatelstwo) oraz świadków,
4) kopie zapewnień złożonych przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego właściwym według miejsca zameldowania każdego z przyszłych małżonków, o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego (art. 54 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego),
5) oświadczenie o nazwisku, jakie będą po zawarciu małżeństwa nosili oboje Państwo oraz dzieci
6) listę uczestników uroczystości ślubnej wraz z numerami dokumentów tożsamości, którymi będą się legitymować; sugerujemy, aby z uwagi na wielkość Sali, w której będzie odbywać się ślub, nie było to więcej niż 10 osób.
W dniu ślubu Państwo Młodzi oraz świadkowie muszą posiadać przy sobie dokumenty tożsamości. W tym dniu Państwo Młodzi zobowiązani będą złożyć oryginały dokumentów wskazanych w pkt 1, 2, 4. Pełna opłata za wszelkie czynności związane ze ślubem wynosi 622 Lt i należy uiścić ją w kasie tut. Wydziału Konsularnego Ambasady RP w tej walucie."
Pracownikom konsulatu nadto odpowiadały wszystkie wymyślone przez nas terminy i nie odżegnywali się od spełnienia swojego obowiązku wobec obywateli Polski nawet poza godzinami pracy ambasady, włączając w to niedzielę i święta.
Mało tego, otrzymaliśmy propozycję wyboru miejsca ceremonii ślubnej, pomiędzy siedzibą ambasady a niedawno zakupionym Pałacem Paców w Wilnie.
Oczywiście druga oferta była tak kusząca, że niezwłocznie z niej skorzystaliśmy i od 3 tygodni jesteśmy małżeństwem zaślubionym w pałacowych progach, gdzie schody nie były za wysokie dla możliwości mojego narzeczonego, a sam konsul okazał się być niesamowicie sympatycznym i profesjonalnym przedstawicielem polskiej dyplomacji.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW