Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Międzynarodowy Dzień Dziecka
dodano 01.06.2008
Czas dzieciństwa jest najpiękniejszym i najbardziej beztroskim okresem w całym życiu człowieka. Pamiętajcie o tym i cieszcie się nim jak najpełniej i oby trwało ono, jak najdłużej!
Różne daty
W 1949 roku Światowa Federacja Kobiet Demokratycznych uznała dzień 1 czerwca za najbardziej odpowiedni dla manifestacji problemu ochrony dzieci przed złem naszego świata. Inicjatywę podjęły władze krajów bloku socjalistycznego traktując ją jako propagandowe narzędzie walki politycznej i wprowadzając święto do swoich kalendarzy.
W Turcji Dniem Dziecka wybrano 23 kwietnia. Japońskie dzieci świętują na „dwie tury”. Najpierw 3 marca dziewczynki a 5 maja chłopcy. Ci drudzy w swoim dniu wywieszają przed swoimi domami kolorowe karpie z papieru nazywane „Koinobori” lub „Satsuki-Nobori”. Symbolizują one rodziców- ojciec to karp czarny, matka czerwony a niebieski to syn. Liczba tych ostatnich wskazuje na liczbę potomków męskich w rodzinie, z którymi utożsamiana jest siła karpi. W Europie przykładem innej daty obchodzenia święta naszych milusińskich to Francja. W tym jednym z zachodnich państw naszego starego kontynentu odpowiednikiem Dnia Dziecka jest Święto Rodziny obchodzone jest 6 stycznia. W Polsce i w innych krajach słowiańskich oraz tych, które kiedyś należały do bloku krajów socjalistycznych to międzynarodowe święto najmłodszych obywateli świata jest obchodzone 1 czerwca. Jest tak od roku 1952 roku.
Jego inicjatorem była organizacja zwana „The International Union for Protection of Childhood”, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Jednym z elementów celebrowania święta w naszym kraju jest mający miejsce od 1994 roku zwyczaj, że w Dzień Dziecka 1 czerwca obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.
Refleksja
Dziś dzieci nie wyobrażają sobie, że mogłoby być inaczej. Dzień Dziecka nie kojarzy im się z ciemnymi kartami historii i znamiennymi datami. Nie zdają sobie sprawy, że dzisiejsze przemiłe, kolorowe święto zaledwie pół wieku temu określiło ich człowieczeństwo i status społeczny. Nie wnikają w przeszłość, swoje przywileje i prawa traktują jako przynależne a czasem nawet uciążliwe, protestując przeciw konieczności nauki, czy opiece ograniczającej ich zachłanność na życie.
W kalendarzowym Dniu Dziecka oczekują zwiększonej dawki przyjemności, łakoci, prezentów, organizacji imprez i większej swobody. Przecież to ich dzień. Tęczowy dzień uśmiechu i radości, jeden z najważniejszych i najobfitszych w roku.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW