Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
POLÓWKA 2009
dodano 30.07.2009
Minęliśmy już półmetek naszych kinowych spotkań w plenerze. Nie straszne nam były deszcze i komary – widownia dopisuje fenomenalnie. Liczę, że tak, a nawet jeszcze lepiej, będzie do samego końca.
Przejmująca historia, wartości humanistyczne i sprawnie poprowadzona narracja urzekły zarówno dwa gremia jurorskie - studenckie i Jury konkursu pełnometrażowych dokumentów pod przewodnictwem Siergieja Miroschnichenko, ale i dziennikarzy akredytowanych na Festiwalu.
Michał Walkiewicz tak pisał o "Wybrańcu" w "Tygodniku Powszechnym" (14 czerwca 2009):
Kapitalny film potwierdza również twierdzenie, że fabuła nie musi stać w twardej opozycji do dokumentu: to rzecz precyzyjnie skonstruowana, osadzona w "detektywistycznej" konwencji, pełna humoru, często ironicznego, z wyrazistym, skonfliktowanym bohaterem, nakręcona z dbałością o tempo.
● Łódź_STOCK – pokaż nasze miasto na Przystanku Woodstock.
W dniach 31 lipca – 2 sierpnia w Kostrzyniu nad Odrą odbywać się będzie XV już Przystanek Woodstock - największy festiwal muzyczny w tej części Europy. W tym roku poza występami zespołów na woodstockowiczów czekać będzie wyjątkowy prezent od miasta Łodzi. Podczas festiwalu Kino Cytryna uruchomi kino letnie, które prezentować będzie filmy w „łódzkich” klimatach. W ten sposób chcemy zachęcić wszystkich woodstockowiczów do odwiedzenia naszego pięknego miasta. Poza filmami pełnometrażowymi chcemy aby na Woodstocku zaprezentowali się młodzi twórcy, którzy w swoich filmach pokazują nasze miasto.
OPISY FILMÓW:
Generał Nil
produkcja: Polska 2009
gatunek: Biograficzny, Dramat historyczny
reżyseria Ryszard Bugajski
czas trwania: 125’
Historia generała Augusta Emila Fieldorfa (pseudonim „Nil”), który, jako dowódca Dywersji AK kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej w czasie II Wojny Światowej Warszawie. Dowodził m.in. zamachem na kata Warszawy, generała SS Franza Kutscherę. Niemcy bali się go jak ognia.
Generał August Emil Fieldorf, pseudonim „Nil”, był dowódcą Kierownictwa Dywersji AK oraz zastępcą dowódcy Armii Krajowej podczas okupacji niemieckiej, stał także na czele organizacji NIE, przygotowanej do czynnego sprzeciwu wobec powojennego okupanta sowieckiego. Po wojnie i zesłaniu na Syberię, Fieldorf zmuszony jest podjąć grę z Urzędem Bezpieczeństwa. W filmie ukazano brawurowe sceny słynnej akcji AK, w której zlikwidowano dowódcę SS – Franza Kutscherę, jak również z wielką dozą realizmu pokazano okrutne metody przesłuchań i wymuszania zeznań na więźniach Urzędu Bezpieczeństwa.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW