Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Czy z Rosją można robić interesy
dodano 07.09.2009
Przyjazd premiera Putina do Polski na obchody 70 rocznicy rozpoczęcia drugiej wojny światowej jest sporym sukcesem.
Jesteśmy świadkami narodzin wolnych mediów w Rosji. To właśnie na tym odcinku odbywa się w Rosji najbardziej dramatyczna walka. Niezależne media jak choćby www.novayagazeta.ru ; www.gazeta.ru ; www.newtimes.ru czy www.newsweek.ru mają swój poważny wkład w kształtowanie się świadomości obywatelskiej i historycznej. Jednocześnie w dalszym ciągu w niewyjaśnionych okolicznościach giną dziennikarze i przedstawiciele opozycji. Rośnie również częstotliwość krytyki kierowanej pod adresem premiera Putina. Tym cenniejsze są niezależne portale informacyjne o wyważonej treści, które są szkołą samodzielnego myślenia, oazą konstruktywnej opozycji i skarbnicą tak potrzebnej społeczeństwu obiektywnej wiedzy.
Laureat pokojowej nagrody nobla i dysydent Andreij Sacharow w 1974 roku powiedział: "Przewiduję powstanie uniwersalnego systemu informacji, który umożliwi każdemu dostęp w każdym momencie do zawartości każdej książki, magazynu lub jakiegokolwiek faktu.(...) Nawet częściowa realizacja tego systemu będzie oddziaływała na każdego człowieka, na jego rozrywkę oraz jego intelektualny i emocjonalny rozwój. Ale prawdziwie historyczną rolą tego systemu będzie złamanie granic w wymianie informacji między krajami i ludźmi."
Poczta internetowa, niezależne portale informacyjne, społecznościowe fora, komunikatory i blogi to nowa jakość i cicha rewolucja w komunikowaniu się. Ta rewolucja jest z gruntu demokratyczna i póki co zgodna z wartościami kulturowymi cywilizacji europejskiej. Siłę sprawczą czerpie z oddolnej inicjatywy. Kreml częściowo wykorzystuje tę nową siłę napędową przemian społecznych dopuszczając do głosu i czyniąc zadość tym, którzy piszą o nadużyciach oligarchów, urzędników i swoich zwierzchników w korporacjach, dyskredytują zaś za pomocą opłacanych blogerów twórców wpisów domagających się poszerzenia katalogu praw politycznych. Dążąc do modernizacji kraju władze muszą oprzeć przyszłą gospodarkę Rosji na wiedzy i innowacjach, a te znajduje się dziś w sieci.
Kryzys zastał Władimira Władimirowicza na stanowisku premiera. Uchodzi on za przywódcę, który przywrócił Rosji prestiż w świecie dzięki szybkiemu rozwojowi gospodarczemu opartemu na eksporcie surowców energetycznych. Teraz Rosjanie oczekują, że równie sprawnie wyciągnie gospodarkę z kryzysu. Premier Putin zdaje sobie sprawę, że wykonanie tego zadania tymi samymi metodami nie będzie możliwe.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW