Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Gdzie są granice możliwości naszego mózgu? - odc. 1
dodano 21.07.2008
Ostatnie badania naukowe potwierdzają, że sprowadzając pracę mózgu na odpowiednio niskie częstotliwości można drastycznie zwiększyć kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów, jak również szybkość uczenia się i zapamiętywania.
Z reguły bowiem, w naszym codziennym życiu, wykorzystujemy głownie jedną z nich. W dużym skrócie - lewa odpowiedzialna jest za myślenie logiczne, racjonalne. W lewej półkuli “operują” np. wszyscy matematycy, inżynierowie, prawnicy. To ona pozwala na trzeźwą ocenę sytuacji, podejmowanie decyzji, rozwiązywanie typowych problemów. Prawa półkula to emocje, kreatywność, wyobraźnia, myślenie “nieliniowe”. Tu “pracują” głównie malarze, muzycy, tancerze, ale również pisarze i wynalazcy. To również półkula osób wykazujących duży poziom empatii oraz intuicji.
Jakie zatem znaczenie miały odkrycia związane z “whole brain functioning”, zwłaszcza dla dziedziny związanej z rozwojem człowieka? Zacytuje tu może kolejnego z naukowców - neurochemiczkę, Candace Pert z National Institute of Mental Health:
“The present era in neuroscience is comparable to the time when Luis Pasteur first found out that germs cause disease.”
(Obecną erę neuro-nauki można porównywać do okresu, kiedy Ludwik Pasteur po raz pierwszy odkrył, że zarazki powodują choroby.)
Odkrycia te doprowadziły do zbliżenia świata nauki i świata duchowości. Naukowcy zbadali bowiem prace mózgu “mistyków”, którzy w wyniku wieloletnich praktyk duchowych osiągają stany głębokiej medytacji. Wyniki tych badań są niezwykle interesujące.
Ale o tym napiszę już w następnym odcinku :-)
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW