Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Białe konkursy w szarych odcieniach cz. II
dodano 09.10.2009
Czy tworzenie ułomnego prawa to przejaw kompetencji autorów regulacji? A może za tym dziurawym, pełnym sprzeczności, nieracjonalnym systemem kryją się cele inne, niż te publicznie prezentowane?
W pierwszej części zasygnalizowano jedynie kuriozalnie wyglądający system obsadzania stanowisk kierowniczych w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Poczynając od przepisu art. 44a ust. 3, który stanowi, że aby w konkursie można było wybrać odpowiednią osobę, zgłosić się musi co najmniej dwóch kandydatów. W przeciwnym razie konkurs należy ogłaszać ponownie.
Wynika to z treści art. 44a ust. 3: „Jeżeli do konkursu nie zgłosi się co najmniej dwóch kandydatów lub w wyniku konkursu nie wybrano kandydata albo z kandydatem wybranym w postępowaniu konkursowym nie nawiązano stosunku pracy, odpowiednio podmiot, który utworzył publiczny zakład opieki zdrowotnej, lub kierownik tego zakładu ogłasza nowy konkurs w ciągu dwóch miesięcy od daty zakończenia postępowania poprzedniego konkursu.”
A gdy i wówczas nie będzie co najmniej dwóch kandydatów, obsada stanowiska przebiega na innych zasadach. Jakich, o tym poniżej.
Co właściwie ustawodawca miał na celu, ustanawiając wymóg zgłoszenia co najmniej dwóch kandydatów, trudno się domyślić. Wiadomo natomiast, że taka konstrukcja wymusiła na niektórych kandydatach stworzenie instytucji znanej powszechnie pod nazwą „zając”. Drugi kandydat zgłasza się tylko po to, by ten właściwy mógł spokojnie „wygrać” konkurs i objąć stanowisko.
Tym sposobem od lat, w majestacie prawa i firmowane powagą państwa odbywają się te jasełka pod wdzięcznie brzmiącym sformułowaniem – obsadzanie niektórych stanowisk kierowniczych w publicznych zakładach opieki zdrowotnej w drodze konkursów. Szerzej o niektórych aspektach tego zaplanowanego kuriozum w części pierwszej.
To jednak tylko początek zabawy w rzetelne, przejrzyste i uczciwe państwo. Dalej to już jest tylko coraz śmieszniej. Zwłaszcza, gdy praktyka pokazuje, na jakich zasadach odbywają się obsady stanowisk kierowniczych w zależności od tego, jak przebiegają i kończą się konkursy.
W art. 44a ust. 4 czytamy: „Jeżeli w wyniku postępowania dwóch kolejnych konkursów kandydat nie został wybrany z przyczyn określonych w ust. 3, odpowiednio, podmiot, który utworzył publiczny zakład opieki zdrowotnej, lub kierownik tego zakładu nawiązuje stosunek pracy z osobą przez siebie wskazaną po zasięgnięciu opinii komisji konkursowej.”
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW