Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Europę i Rosję stać na ułożenie wzajemnych stosunków
dodano 24.11.2009
Sztokholmskie rozmowy były impulsem dla polepszenia klimatu wokół toczących się negocjacji na temat nowego porozumienia ekonomicznego pomiędzy UE i Rosją o fundamentalnym znaczeniu dla obu stron.
W czasie szczytu UE - Rosja w Sztokholmie premier Szwecji Fredrik Reinfeldt i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barosso rozmawiali z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem na temat bezpieczeństwa energetycznego, zniesienia ograniczeń w handlu oraz zwalczania zmian klimatycznych.
W czasie szczytu zatwierdzono umowę o utworzeniu systemu wczesnego ostrzegania przed zakłóceniami w dostawach energii i jej nośników. Na mocy podpisanej umowy przewiduj się natychmiastowe informowanie o każdym mogącym wystąpić zakłóceniu dostaw ropy, gazu lub prądu elektrycznego. Również inne państwa będą miały możliwość przystąpienia do tego porozumienia. Jest to istotne ze względu na sugestie Rosjan by Unia pomogła płacić rachunki za gaz Ukrainie co umożliwi uniknięcie kryzysu w dostawach gazu w przyszłości.
Szczyt był również okazją do wysondowania determinacji Rosji do kandydowania do WTO. Przedstawiciele UE zapewniali, że Rosja może liczyć na poparcie Unii. Członkostwo w tej organizacji ma dla Rosji duże znaczenie prestiżowe co unijna dyplomacja stara się wykorzystać. Warto pamiętać, że dostęp do rosyjskich sieci przesyłowych był kwestią, o którą rozbiła się ratyfikacja Karty Energetycznej w Rosji w 2006 roku. UE powiązała wówczas kwestię ratyfikacji Karty przez Rosję z poparciem dla jej członkostwa w WTO.
Ciekawym lecz mało konkretnym z powodu braku szczegółowych ustaleń pozostaje temat zniesienia wiz dla osób przekraczających na krótki okres w celach turystycznych lub biznesowych granicę UE z Rosją w obu kierunkach.
Na łamach rosyjskiej „Nowej Gazety” ukazał się apel 20 organizacji pozarządowych, do szwedzkiej prezydencji, by zażądać od władz Rosji „konkretnych środków dla poprawienia ochrony obrońców praw człowieka na Kaukazie Północnym”. Apel ten został wsparty przez Parlament Europejski, który przyznał niedawno Nagrodę im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli za rok 2009 rosyjskiej organizacji broniącej praw człowieka „Memoriał”. Jak poinformował na konferencji prasowej premier Szwecji „Rozmawialiśmy o trudnej sytuacji obrońców praw człowieka w Rosji, która szczególnie nas smuci.” Szwedzka Minister ds. Europejskich Cecilia Malmstroem powiedziała „Liczymy na komentarze prezydenta Miedwiediewa na temat demokracji i praw człowieka muszą być one jednak poparte konkretnymi działaniami, przestrzeganie praw człowieka w Rosji jest sprawą dużej wagi.” Jak dodała „Chcielibyśmy naświetlić ostatnie wydarzenia na północnym Kaukazie, gdzie mieliśmy do czynienia z agresją przeciwko obrońcom praw człowieka, represją mniejszości.”
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW