Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Łuszczyca paznokci - łuszczący się problem...
dodano 08.12.2009
Piękne dłonie i zadbane paznokcie są domeną niejednej kobiety. Jednak czasami zdarzają się schorzenia i defekty, które są przyczyną frustracji. Wiele osób zastanawia się co zrobić, gdy paznokcie zostaną zaatakowane przez łuszczycę?
Jakie metody mogą wówczas zastosować, by skutecznie wyleczyć się z tej odmiany łuszczycy? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć.
Łuszczyca jest nie tylko defektem skóry, ale jest chorobą, która dotyka coraz więcej osób. Atakuje przede wszystkim skórę naszego ciała. Niejednokrotnie miejscami, na których pojawiają się zmiany łuszczycowe są paznokcie. Oczywiście częściej paznokcie rąk niż stóp. Na łuszczycę paznokci narażone są w szczególności osoby, które mają długą historię chorobową. Jest to choroba, którą jest trudno wyleczyć. Jednakże dzisiaj mamy dostępne środki, które pozwolą na skuteczne leczenie łuszczycy paznokci.
Jakie są objawy?
Łuszczyca paznokci objawia się zmianami na płytce paznokcia. Są to uwypuklenia i zagłębienia; paznokcie wyglądają trochę jak naparstek. Mówimy wówczas o tak zwanym objawie naparstka. Niekiedy nawet może oddzielić się paznokieć od łożyska (jest to onycholiza). Natomiast podpaznokciowy naskórek często ulega znacznemu rogowaceniu. Wystąpić wówczas mogą podłużne zagłębienia oraz poprzecznie biegnące linie. Spotykane są też odbarwienia w kolorze blado żółtym bądź łososiowym. Paznokcie mogą stać się nieco matowe oraz bardziej kruche i łamliwe. Nasilenie zamian wymaga leczenia, ponieważ paznokieć może ulec całkowitemu zniszczeniu bądź odpadnięciu.
Jakie czynniki wywołują łuszczycę paznokci?
Czynnikami, które powodują pojawienie się zmian łuszczycowych na paznokciach są przede wszystkim czynniki genetyczne. Wystąpienie łuszczycy paznokci następuje również w skutek nieprawidłowego funkcjonowania procesu rogowacenia. Innym powodem, który sprawia, ze zmiany łuszczycowe pojawiają się na paznokciach, jest zachwianie pracy układu odpornościowego. Łuszczyca paznokci jest taką chorobą, którą nie możemy się w żaden sposób zarazić, nie przyjmuje ona również złośliwej formy.
Jak ochronić paznokcie?
Dobrym sposobem na ochronę paznokci jest zakładanie rękawiczek gumowych czy winylowych przy pracach związanych z używaniem wody. A gdy dostanie się coś pod paznokieć, to wówczas należy usunąć za pomocą miękkiej szczoteczki. Ważne jest, by nasze ręce były suche. Jest to istotne, ponieważ wilgoć przyczynia się do zwiększenia ryzyka pojawienia się infekcji. Drapanie skóry również stwarza zagrożenie, bowiem zarazki spod płytki paznokciowej mogą się dostać do innych obszarów ciała. Natomiast gdy umyjemy ręce osuszmy je bardzo dokładnie przy użyciu papierowego ręcznika. Pozwoli on na pochłonięcie całej wilgoci spod płytki paznokciowej.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ