Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Jaki laptop wybrać i czym się kierować przy zakupie
dodano 14.12.2009
Kilka wskazówek dla osób planujących zakup laptopa - jak dobrać poszczególne komponenty laptopa i na co zwrócić uwagę przy zakupie komputera przenośnego.
Procesor
Trudno tutaj wybrać coś innego niż procesory Intel Pentium – zwłaszcza Centrino Core Duo lub nowszą wersję Core 2 Duo. W dużej części wybór szybkiego procesora decyduje o szybkości naszego notebooka, jednak nie dajmy się naciągnąć chwytom marketingowym, ponieważ procesor o częstotliwości 2.00 Ghz (gigaherca) nie będzie o wiele różnił się od procesora o częstotliwości 2.20 Ghz. Ważną wartością jest ilość pamięci podręcznej procesora – im jest jej więcej (powyżej 1 megabajta) tym lepiej. Dla przeciwników monopol u Intela proponujemy niewiele mniej wydajne procesory AMD Turion, jednak trzeba uczciwie przyznać, ze laptopy wyposażone w te procesory grzeją się bardziej. Dlatego w rozwiązaniach mobilnych lepiej sprawdzają się procesory Intel Pentium.
Dla osób kupujących laptop do gier i prac graficznych polecamy procesory z serii Intel Core 2 Duo.
Pamięć RAM
Przy doborze ilości pamięci RAM trzeba kierować się zasadą – nigdy nie będzie jej za dużo, dlatego MINIMALNĄ ilością, którą polecamy dla osób korzystających z multimediów są 2 GB (gigabajty). 2 gigabajty umożliwią nam płynną pracę przy systemie Windows Vista, ponieważ system ten jest bardzo „RAMożerny”. Do zastosowań graficznych i gier nawet 4 gigabajty nie będzie za dużo. Tutaj warto także sprawdzić jaki typ pamięci jest włożony (oczywiście lepszy będzie DDR III niż DDR II z szyną przynajmniej 800 lub 1066 Mhz) i czy jest wolny dodatkowy bank pamięci, abyśmy mogli w przyszłości taką pamięć dołożyć, jeśli uznamy, że posiadamy jej za mało. Zapytajmy sprzedawcy, czy zainstalowany system operacyjny to wersja 32 czy 64 bitowa (32 bitowe systemy „wykryją” tylko 3 GB RAM-u).
Interfejsy naszego laptopa
W skrócie „interfejs” to możliwość podłączania do naszego laptopa urządzeń zewnętrznych za pomocą przewodów bądź metodą bezprzewodową. Im więcej takich możliwości, tym lepiej. Poniżej kilka niezbędnych w naszym laptopie złączy:
USB (Univesal Serial Bus) – najpowszechniejszy standard do przyłączy kablowych, najlepiej aby laptop miał ich przynajmniej 3 do 5 w standardzie 2.0 (standard 1.1 jest o niebo wolniejszy).
LAN (Local Area Network) - to interfejs kart sieciowej Ethernet do połączenia z Internetem (o szybkości 10/100/1000 MBit/s). Jeżeli spotkamy określenie GigabitEthernet to oznacza, że nasza karta będzie szybka i wszystko jest w porządku.
Line-In,Microphone, Line-out – to końcówki karty muzycznej, w którą jest wyposażonych 99% laptopów, muszą być obecne, ponieważ umożliwiają podłączenie słuchawek albo zewnętrznych głośniczków (z reguły laptopy są wyposażone we własne wewnętrzne głośniczki ale są one fatalne i wydają skrzeczący dźwięk).
Gniazdo PCMCIA to obecne we wszystkich laptopach gniazdo, do którego można włożyć różne karty rozszerzające funkcjonalność naszego laptopa.
Co byłoby mile widziane w naszym laptopie dodatkowo, poza interfejsami wymienionymi powyżej?
Na pewno złącza HDMI umożliwiające podłączenie do telewizora LCD o jakość HD, mile widziane będzie także złącze TV-out, które spełnia taką samą funkcję, co HDMI ale nie oferuje tak wysokiej jakości. Jeżeli posiadamy kamerę cyfrową, to zastanówmy się nad laptopem wyposażonym w Fire-Wire (nazywane również IEEE1394). Dla użytkowników aparatów cyfrowych lub też kamer, wygodę zapewni czytnik kart (SD, MMC, MicroSD, MemoryStick itd.). Co do interfejsów bezprzewodowych to warto zastanowić się nad zakupem notebooka z wbudowanym modułem Bluetooth, które umożliwi nam połączenie z telefonem komórkowym, podłączymy dzięki niemu też bezprzewodową myszkę czy klawiaturę, dobrą opcją jest także port IRDA (podczerwień), który jest starszym rozwiązaniem ale wiele modeli komórek nadal posiada taki port.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW