Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Jaki laptop wybrać i czym się kierować przy zakupie
dodano 14.12.2009
Kilka wskazówek dla osób planujących zakup laptopa - jak dobrać poszczególne komponenty laptopa i na co zwrócić uwagę przy zakupie komputera przenośnego.
Jaki laptop wybrać?
Planujesz zakup laptopa – jednakże oferta sklepów i Twój portfel stawiają Cię przed niełatwym wyborem. Notebook lub popularniej laptop (od angielskiego lap – kolano, co oznacza małe przenośne urządzenie, które możemy położyć na kolanach) jest coraz częstszym wyborem, oszczędza miejsce w mieszkaniu, jest nieocenionym narzędziem w pracy zawodowej i praktyczną zabawką w czasie podróży, gdy jest używany do rozrywki w postaci gier czy oglądania filmów. Michał Legowicz, który prowadzi internetowy sklep komputerowy SuperMarkecik.pl mówi, że od wielu miesięcy obserwuje wzrastającą sprzedaż laptopów, które klienci kupują zdecydowanie częściej niż zestawy stacjonarne.
- Praktycznie nie sprzedaliśmy w ubiegłym kwartale żadnego zestawu komputerowego klientowi indywidualnemu, zestawy zamawiają prawie wyłącznie firmy – dodaje właściciel Supermarkecika.pl
Czym należy się kierować wybierając laptopa ?
Przede wszystkim należy sobie zadać pytanie, do czego będziemy go używać. Zazwyczaj przeciętny użytkownik potrzebuje laptopa do obsługi aplikacji biurowych, oglądania filmów, surfowania w Internecie i czasem do gier lub prac graficznych. Nie określiliśmy jakiego producenta i typu oprogramowania możecie używać, ponieważ obok Microsoft Windows i pakietu MS Office można zastosować z powodzeniem darmowy system Linux z bezpłatnym pakietem biurowym Open Office. Drugie rozwiązanie jest bezpłatne, jednak trzeba pamiętać, że najczęściej trzeba samemu zainstalować te oprogramowanie lub z góry zwrócić uwagę na to, czy jest już obecne w notebooku. Laptopy z systemem Windows (najczęściej z Vista lub najnowszym Windows 7, raczej rzadko spotyka się XP) potrzebują też z reguły mocniejszego procesora i większej ilości pamięci operacyjnej RAM ( z reguły powyżej 2 gigabajtów (skrót GB). Na polu systemów operacyjnych Microsoft jest niekwestionowanym monopolistą i prawie 90 % laptopów jest wyposażone w systemy Windows. Dla osób ze znaczną pojemnością portfela, które nie lubią ani Windowsa ani Linuxa istnieje alternatywa w postaci designerskich laptopów MacBook firmy Apple (firmy ogrodniczej , w którą zainwestował Forrest Gump, stąd symbol Apple – różnokolorowe jabłuszko).
Monitor/ matryca laptopa
Laptopy są wyposażane w matryce TFT LCD (ang. Liquid Crystal Display), standardowo większość laptopów posiada 15.4” (calowe) matryce o rozdzielczości przynajmniej 1024x768 (XGA) pixeli ( skrót od picture element), co określa ilość tych najmniejszych elementów w pionie i poziomie. Warto jednak wybrać jak największą rozdzielczość – zalecamy aby była to przynajmniej 1280x1024 (SXGA), 1400x1050 pikseli (SXGA+) lub 1680x1050 pikseli (WSXGA+). Coraz więcej laptopów oferuje też jakość HD (High Definition) czyli 1920x1200 pikseli (WUXGA). Warto zwrócić uwagę na czas reakcji matrycy, co może być o tyle trudne, że większość producentów laptopów nie podaje tej wartości (jeśli jednak już mamy to do dyspozycji, wybierajmy te z czasem reakcji poniżej 8 ms (milisekund). Coraz częściej producenci zamiast matowej powłoki ekranu stosują powłoki imitujące szklane, typu „Crystal Brite” „TruBrite” - poprawia to jakość obrazu ale przy słonecznej pogodzie trzeba radzić sobie z refleksami świetlnymi. Dla graczy i domowych kinomanów polecamy matryce o przekątnej 17” lub 19” o rozdzielczości przynajmniej 1680x1050. Najlepiej też aby matryca spełniała standard TCQ 03 – dobrze chroniącą nasze oczy normę przed zgubnym wpływem promieniowania monitora.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW