Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Tarczyca
dodano 24.12.2009
Pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu tarczyca. Czasami bywa tak, że jesteśmy rozdrażnione, miewamy kłopoty z utrzymaniem wagi albo też stan cery się pogorszył. Winą za to obarczamy stres i przemęczenie.
Kilka słów o tarczycy
Tarczyca, czyli gruczoł tarczowy to narząd, który składa się z dwóch płatów bocznych połączonych cieśnią. Tarczyca położona jest poniżej krtani, półpierścieniem obejmuje tchawicę. Od guzów położonych w tej okolicy różni się ruchomością przy połykaniu. Gruczoł tarczowy składa się z pęcherzyków zbudowanych z komórek. Komórki zmieniają swoją wielkość, która uzależniona jest od aktualnej aktywności czynnościowej. W tarczycy zachodzi proces produkcji hormonów, które w postaci koloidu magazynowane są wewnątrz pęcherzyków.
Co warto wiedzieć o hormonach tarczycy?
Hormony tarczycy są jodowanymi aminokwasami. Jod, który zawarty jest w pożywieniu oraz wodzie zostaje wchłonięty w jelicie cienkim. Pod wpływem enzymu pierwiastek ten zostaje przekształcony w jodki. W takiej postaci wychwytywany jest z krwi przez gruczoł tarczowy. W tarczycy z kolei następuje jodowanie tyrozyny, która jest aminokwasem. Z tyrozyny następnie powstaje tyroksyna oraz trójjodotyronina. Istnieje jeszcze trzeci hormon tarczycy, zwany kalcytoniną, jednak na jego temat mówi się stosunkowo niewiele.
Hormony tarczycy pozostają w połączeniu z białkiem pod postacią tyreoglobulin. Jeśli zachodzi taka potrzeba pobierane są do krwi. Tyroksyna to hormon, który działa powoli, dzięki temu długo. Z kolei trójjodotyronina w komórkach i tkankach działa znacznie szybciej. Tyroksyna, dzięki swojej stabilności stanowi nośnik sprzężenia zwrotnego między gruczołem tarczowym a układem przysadka-śródmózgowie. Na skutek działania hormonu tyreotrypowego (określanego w skrócie TSH) obserwowany jest wzrost wychwytu jodu przez gruczoł tarczowy. Tym samym następuje zwiększenie masy tarczycy oraz zostaje przyspieszony proces uwalniania się z pęcherzyków hormonów tarczycy.
Dzięki hormonom tarczycy zostaje przyspieszona przemiana materii, a także wewnątrzkomórkowy metabolizm. Hormony te zwiększają ponadto zużycie tlenu przez tkanki oraz stymulują wzrost oraz dojrzewanie komórek.
Rola hormonów tarczycy
Hormony tarczycy odpowiadają zarówno za naszą urodę, jak i dobre samopoczucie. Tyroksyna ma znaczący wpływ na dobrą kondycję naszej skóry. Poprzez wpływanie na produkcję tkanki tłuszczowej przyczynia się do odżywiania skóry. Dzięki temu jest ona napięta i wygląda zdrowo. Ponadto hormon ten reguluje pracę gruczołów łojowych. Nie wszyscy wiedzą, że łój nadaje skórze i włosom ładny połyski jedwabistą gładkość.
Można spokojnie stwierdzić, że hormony tarczycy mają ogromne znaczenie w naszym życiu. Nawet niewielkie zaburzenia równowagi tych hormonów, mogą przyczynić się do poważnych kłopotów zdrowotnych. Warto więc mieć pod kontrolą tyroksynę, kalcytoninę oraz trójjodotyroninę. Jeśli chcecie wiedzieć, czym grozi nieprawidłowa praca tarczycy, przeczytajcie artykuł do końca.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ