Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Twój wróg - łupież
dodano 05.01.2010
Niewielkie, białe łuski, które nieustannie sypią się przy każdym ruchu głową doprowadzają nas do zdenerwowania. To nic innego jak łupież. Obecnie coraz więcej osób cierpi z tego powodu.
Współczesne metody i środki pozwalają na wygranie walki z tym nieestetycznym schorzeniem. Walka z łupieżem może nie jest łatwą sprawą, jednakże warto wykazać się dużą cierpliwością, by osiągnąć sukces. Tym sukcesem będzie zdrowo wyglądająca skóra, bez najmniejszego śladu łupieżu.
Dlaczego mam łupież?
Łupież jest wynikiem nadmiernego złuszczania się zrogowaciałego naskórka owłosionej skóry. Biorąc pod uwagę rodzaje łupieżu możemy mówić o różnych przyczynach jego powstania. Pospolite rodzaje łupieżu powodowane są najczęściej pojawieniem się drożdżaków o nazwie Pityrosporum ovale. Czasem pojawieniu się łupieżu towarzyszy znaczna nadprodukcja wydzieliny gruczołów łojowych skóry głowy ( jest to popularnie nazywany łojotok). Innymi przyczynami pojawienia się łupieżu są między innymi zastosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków (lakierów farb do włosów, czy pianek), mogących wywoływać podrażnienia skóry. Łupież może wystąpić także w wyniku mycia głowy zbyt chlorowaną wodą.
Jeśli chodzi o czynniki wywołujące łupież, to należy wymienić ogólne osłabienie organizmu, zaburzenia pracy hormonów, stany alergiczne, narastający stres, a także brak zachowania podstawowych zasad higieny.
Rodzaje łupieżu
Łupież można podzielić na łupież suchy, który łato jest zauważyć (ponieważ sypią się białe łuski), oraz na łupież tłusty, którego usunięcie stwarza większe problemy. Łupież suchy po prostu sypie się przy każdym nawet najmniejszym ruchu głowy. Mamy nim pokryte przede wszystkim włosy oraz ramiona.
Z kolei łupież tłusty jest znacznie mniej widoczny. Przywiera on mocno do skóry głowy i do włosów i w związku z czym trudniej go usunąć. Nie wygląda on zbyt estetycznie, gdyż ma postać pożółkłych płatków złuszczonego naskórka. Nasilenie tej odmiany łupieżu może wywołać łysienie.
Innym rodzajem łupieżu jest łupież pstry. Atakuje on głównie okolice klatki piersiowej. Objawia się on jako blado żółte, brunatne, bądź różowe plamki na skórze. Występuje także łupież różowy. Jest to bardzo łagodna odmiana, która ustępuje samoistnie po upływie około sześciu tygodni od pojawienie się tego łupieżu. Więc nie wymaga on leczenia. Często spotykany jest również łupież rumieniowy. Ten rodzaj łupieżu dotyczy przede wszystkim mężczyzn. Objawami są głównie ciemnoczerwone bądź brunatne plamy, które pojawiają się najczęściej na udach i w okolicy moszny.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW