Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Wspólnie tłumaczymy “biblię dziennikarstwa obywatelskiego”

dodano 11.01.2010
Wspólnie tłumaczymy “biblię dziennikarstwa obywatelskiego”

55 osób pracowało przez dość długi czas nad doprowadzeniem tego zadania do końca. Dziś możemy stwierdzić, że skończyliśmy pierwszy etap pracy – mamy przetłumaczony cały tekst książki Gillmora.


Tak więc, pomimo zestarzenia się pewnych fragmentów, głównie tych dotyczących technicznych aspektów internetowego współtworzenia mediów, książka jest nadal wartościowym źródłem wiedzy o zasadach i podstawach współczesnej komunikacji. Tym bardziej wartościowym, że na polskim rynku niezmiernie mało jest pozycji dotyczących omawianych w niej problemów, szczególnie tych związanych z dziennikarstwem obywatelskim.
Często dowiadywałem się o sporych kłopotach ze znalezieniem źródłowych opracowań dotyczących założeń i historii rozwoju dziennikarstwa oddolnego, w tym także od osób przeprowadzających różnego typu badania naukowe. Dostępna w języku polskim literatura jest tak uboga, że każda książka – a tym bardziej dostępna za darmo w sieci (zgodnie z warunkami licencji na jakiej udostępnił ją autor) – przyczyni się w wybitny sposób do poszerzenia dostępnej na ten temat wiedzy.
O potrzebie polskiego przekładu dzieła Gillmora świadczą dobitnie słowa Małgorzaty Mrozek, dziennikarki z Poznania, która jakiś czas temu sama borykała się z kłopotami podczas poszukiwania materiałów źródłowych: „Aby zrozumieć pewne zjawiska, trzeba sięgać do źródeł. W Polsce coraz więcej mówi się o dziennikarstwie obywatelskim, ale nadal kojarzy się ono nie tak, jak powinno. Częściej na myśl przychodzą blogi niż serwisy prowadzone przez dziennikarzy obywatelskich. Polacy powinni poznać historię dziennikarstwa obywatelskiego, a więc fenomen serwisu Oh My News. A to umożliwia tylko i wyłącznie książka Dana Gillmora. Ponadto media obywatelskie są przedmiotem wielu prac dyplomowych. Sama musiałam prosić kogoś o przywiezienie mi tej książki z zagranicy. Na dodatek wersja angielska wydłużyła czas mojej pracy nad opracowaniem tej pozycji.”
Czytelników, których zainteresował projekt, zapraszamy do przyłączenia się do wspólnych prac na naszym wiki My media, a także do lektury wywiadu opublikowanego w Wikinews, w którym współtwórcy przedsięwzięcia opowiadają o pracach nad tłumaczeniem, o samej książce oraz o dziennikarstwie obywatelskim i o tym, jak jego idee wprowadzane są w życie na jednym z niezależnych serwisów internetowych.
   Wspólnie tłumaczymy “biblię dziennikarstwa obywatelskiego” - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: macieklew
avatar

O mnie
W serwisie od:
22.04.2007
Dodaj do znajomych

 
INNE OD macieklew
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje