Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Byk w Lokfabyk
dodano 21.01.2010
Autor omawianej informacji ma niesamowity talent - wykazał się dużymi osiągami przy niskich naciskach na inwestowanie w słowniki, bowiem można znaleźć tu niemal 50 błędów...
Pod ramką zgromadzono szereg pozostałych ważnych informacji. I tak...
„Data oddania do eksploatacji – 1943 rok”. Jednak nie podano daty, lecz tylko rok. Ponadto wcześniej podano ten sam rok produkcji, zatem niepotrzebnie zdublowano tę informację (wszak odróżnianie momentu wyprodukowania od czasu wejścia do eksploatacji jest nieistotne z perspektywy zwiedzających, zwłaszcza że to jest ten sam rok).
„Zbudowany: LOKFABRYK VIENER”. Przecież o tym już wcześniej nas poinformowano! I to z bykiem, i to nie byle jakim, bo z... LOKFABYKiem. Tutaj również z błędem, wszak powinno być LOKFABRIK WIENER (dwa błędy w dwuwyrazowej nazwie wiedeńskiej fabryki!). Ponadto zastosowano dwukropek, choć w dalszym wykazie wstawiano myślniki.
„Największa dopuszczalna naprężoność pary – 16kg/cmm2”. Ponieważ chodzi o ciśnienie (kilogram-siła na centymetr kwadratowy; paskale w układzie SI), to powinno być "16 kG/cm^2" (ze spacją po liczbie oraz z dwójką w potędze – indeks górny; a cóż to jest "cmm"?). Można mieć ponadto wątpliwości co do pierwszych dwóch terminów, bowiem zwykle jeśli omawiamy dopuszczalny parametr, to jest on największy. Wszak nie informujemy „Największa dopuszczalna liczba osób w windzie – 10”.
„Największa dopuszczalna prędkość – 80km/h”. Podobnie – albo największa, albo dopuszczalna; także spacja po liczbie.
„Całkowity ciężar parowozu w stanie służbowym – 85.550 kg”. Ponieważ informacje dotyczą właśnie parowozu, zatem słowo to jest do pominięcia, zwłaszcza że przy pozostałych danych nie wspomniano o lokomotywie (z oczywistych powodów). Jeśli podajemy ciężar, to w "kG" (albo w "kN"), jeśli jednak podajemy masę (i tak jest poprawniej), to w "kg". Oczywiście, kropek w liczbach nie stawiamy, zatem - "85 550 kg".
„Całkowity ciężar w stanie próżnym – 77.550 kg”. Podobnie – nie ciężar, ale masa, skoro stan podano w kilogramach ("kg", nie "kG"); także "kropkowa" usterka.
„Zawartość wody w tendrze – 32m3”. Prawdopodobnie teraz wody w tendrze nie ma, chyba że z deszczówki albo ze śniegu, zatem zapewne chodzi o maksymalną (lecz tu akurat pominięto to określenie) zawartość wody tamże podczas eksploatacji pojazdu. Również zapomniano o spacji po liczbie oraz o trójce w indeksie górnym. Ponieważ poprzednie dane były w kilogramach, przeto i tu powinno być „32 000 kg”.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW