Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Odchudzanie
dodano 11.03.2010
Przybywa ci kilogramów, a ty zastanawiasz się dlaczego? Winą za taki stan obarczasz najczęściej metabolizm. Uważasz, że to jego wina i ciągle powtarzasz, że nic nie możesz zrobić, bo nie masz na niego wpływu.
Zasadą racjonalnego odżywiania jest hasło – jedz mało, ale regularnie. Najlepiej jeżeli dziennie spożywamy pięć niewielkich posiłków. Wówczas nasz organizm przyzwyczaja się do pewnej regularności i rytmiczności. Dzięki temu ustrój przyzwyczaja się do cyklicznego produkowania soków trawiennych. To właśnie na tym polega „pamięć metaboliczna”, która sprawia, że największa ilość enzymów odpowiadających za trawienie powstaje podczas pory posiłków. Dzięki temu to, co zjemy szybko zostaje zamienione w energię, a to sprawia, że nie zalega w przewodzie pokarmowym, a więc nie odkłada się w postaci tłuszczu.
Trzeba również wiedzieć, że właściwe komponowanie posiłków jest niezwykle istotne dla metabolizmu. Trzeba więc w odpowiedni sposób rozkładać energię. Śniadanie powinno zatem stanowić około trzydzieści procent, gdy jemy cztery posiłki (25 procent, gdy jest to pięć posiłków), drugie śniadanie – dziesięć procent, obiad – czterdzieści procent (lub trzydzieści), podwieczorek – piętnaście procent, natomiast kolacja – dwadzieścia procent dziennego zapotrzebowania. W komponowaniu posiłków bardzo ważne są również proporcje między poszczególnymi składnikami odżywczymi. Najważniejszym źródłem energii powinny być węglowodany, ale tylko złożone, ponieważ bardzo powoli się uwalniają, a dzięki temu zapewniają uczucie sytości zdecydowanie dłużej. Należy jeść sporą ilość owoców oraz warzyw, które dostarczają sporą dawkę błonnika oraz witamin i składników mineralnych.
Diety „cud” nie są wskazane
Niekorzystnie na metabolizm, a więc i na odchudzanie wpływają wszelkie diety cud. Nie są wskazane diety, które nakazują jedzenie zbyt małej ilości posiłków, z którymi dostarczamy naszemu organizmowi zbyt mało energii. Przyczynia się to do spowolnienia metabolizmu i odkładania tłuszczyku w tkankach. Nie są również polecane wszelkie diety odchudzające, które są jednorodne, a więc dieta wysokobiałkowa, węglowodanowa. Takie diety przyczyniają się bowiem do rozregulowania przemiany materii i powodują tak zwany efekt jo-jo.
Metabolizm wspomożesz suplementami
Tempo przemiany materii można przyspieszyć, stosując różnego rodzaju suplementy diety, wspomagające odchudzanie. Tego typu preparatów jest mnóstwo. W przyspieszeniu przemiany materii pomagają specyfiki, które zawierają w swoim składzie błonnik. Poprawia perystaltykę jelit, a także wspomaga wydalanie ubocznych produktów przemian metabolicznych. Dobre będą również specyfiki zawierające chrom, białą fasolą czy kwasem linolowym oraz L-karnityną. Trzeba jednak pamiętać, że w żaden sposób nie zastąpią one zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW