Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Odchudzanie
dodano 11.03.2010
Przybywa ci kilogramów, a ty zastanawiasz się dlaczego? Winą za taki stan obarczasz najczęściej metabolizm. Uważasz, że to jego wina i ciągle powtarzasz, że nic nie możesz zrobić, bo nie masz na niego wpływu.
Tymczasem okazuje się, że „paluszek i główka to szkolna wymówka”, ponieważ przemianą materii można sterować. Wystarczy więc zmienić swoje myślenie i dotychczasowy tryb życia, by odchudzanie nie było takie trudne. Zapoznaj się z tym artykułem i pożegnaj zbędne kilogramy.
Kilka słów na temat metabolizmu
W każdej żywej komórce zachodzą setki reakcji chemicznych, które określane są mianem przemiany materii, czyli metabolizmem. Końcowe szlaki metaboliczne utleniające związki chemiczne do dwutlenku węgla i wody to kolejny etap. Uwalniana podczas reakcji energia jest magazynowana w postaci ATP. Szlaki metaboliczne trzeciego stadium to: cykl kwasu cytrynowego, łańcuch oddechowy, fosforylacja oksydacyjna. Przebieg tych reakcji może odbywać się wyłącznie pod wpływem odpowiedniego zestawu enzymów, których obecność jest determinowana genetycznie. W przemianach metabolicznych biorą udział witaminy oraz składniki mineralne.
Z metabolizmem ściśle koreluje przemiana energii, ponieważ wszystkie organizmy wymagają do życia substancji nieorganicznych, organicznych jak również energii chemicznej. Tym najważniejszym wysokoenergetycznym związkiem kumulującym energię we wszystkich komórkach jest adenozynotrifosforan – ATP.
Metabolizm jest w genach zapisany
To, jak szybko zachodzą w naszym organizmie przemiany metaboliczne uzależnione jest od kilku czynników. Na część z nich mamy wpływ, na niektóre niestety nie. Z tego też powodu nie należy oczekiwać, że w bardzo znaczący sposób będziemy w stanie metabolizm przyspieszyć w bardzo drastyczny sposób. Warto również być świadomym tego, że przemiana materii przebiega inaczej u kobiet, a inaczej u mężczyzn. Szybka przemiana materii występuje u dzieci oraz młodzieży, która wchodzi w okres dojrzewania. W tym okresie młody organizm potrzebuje znacznie więcej energii, by móc w pełni się rozwinąć. Wraz z wiekiem tempo metabolizmu spada, przestawiając się na mniejsze zapotrzebowanie na energię. To właśnie dlatego tyjemy, gdy jemy tyle samo co kiedyś.
Metabolizm a dieta
Największy wpływ na tempo przemiany materii mają nie geny, ale sposób odżywiania się. Jeżeli jemy zbyt małą ilość warzyw oraz owoców, a także spożywamy tłuste pokarmy, wówczas spowalniamy metabolizm. Dlatego też należy nieco urozmaicić i zmienić swój sposób odżywiania się.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW