Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Jak składać deklaracje podatkowe po czasie i nie narazić się na kary
dodano 18.03.2010
Rozliczając się z fiskusem, należy dbać o terminowe składanie deklaracji. Należy o tym pamiętać bynajmniej nie dlatego, a przynajmniej nie tylko dlatego, że świadczy to o naszym stosunku do ciążących na nas obowiązków podatkowych.
Argumenty, które podaje się jako przemawiające za odroczeniem terminu złożenia deklaracji, trzeba starannie przemyśleć. Należy przy tym pamiętać, że "ostanie słowo" należy od urzędu skarbowego. Decyzję w tej sprawie podejmuje bowiem w granicach swobodnego uznania.
Czy warto zabiegać o złożenie deklaracji w odroczonym terminie? Konsekwencją odroczenia terminu złożenia deklaracji jest wyznaczenie nowego terminu, do którego podatnik powinien to uczynić. Zyskuje się tym samym więcej czasu na wywiązanie się z tego obowiązku. Co ważne, nie wywołuje to żadnych ujemnych skutków. Nie łączy się z tym odpowiedzialność karna skarbowa za złożenie deklaracji w terminie innym niż wskazanym w przepisach prawa podatkowego. Nie trzeba również płacić odsetek od podatku, który z deklaracji złożonej po czasie będzie wynikał do zapłaty. W tym przypadku odsetki za zwłokę są bowiem naliczane od dnia następnego po upływie odroczonego terminu.
3. Krok 3: napisz wniosek
Podstawą odroczenia terminu złożenia deklaracji jest wniosek zainteresowanego tym podatnika. Urząd skarbowy nie odroczy terminu z własnej inicjatywy. Pisanie wniosku należy rozpocząć od podania informacji "porządkowych": swoich danych identyfikacyjnych (w tym NIP), miejsca i daty sporządzenia pisma, organu, do którego jest ono wnoszone. To dane, które powinny się znaleźć w każdym podaniu kierowanym do organu podatkowego. Następnie warto podanie zatytułować: wniosek o odroczenie terminu złożenia deklaracji. Pod tym należy zaznaczyć, że jest to prośba o odroczenie terminu, wskazać, której deklaracji ma ono dotyczyć i zaproponować wygodny dla siebie nowy termin złożenia deklaracji. Prośbę trzeba uzasadnić. W tym miejscu należy więc przedstawić argumenty przemawiające za zasadnością odroczenia terminu do złożenia deklaracji. Argumenty świadczące o istnieniu ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego. Wniosek trzeba podpisać. Jeśli do wniosku dołączane są załączniki, trzeba je na końcu - pod podpisem - wymienić.
Wniosek należy złożyć w kancelarii urzędu skarbowego lub wysłać listem - najlepiej poleconym.
Uwaga na koniec. Z instytucji odroczenia terminu mogą korzystać nie tylko podatnicy. Stosuje się ją również do terminów dotyczących płatników i inkasentów.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW