Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
CV jako produkt
dodano 25.03.2010
Pierwszym krokiem w szukaniu pracy jest wysłanie CV. Jak je napisać, aby się wyróżnić? Wydaje się, że większość CV, które trafiają do firm, wyglądają podobnie. Co zrobić, by dać się zauważyć? Często zdarza się, że szukając pracy wy
Ostatnio bardzo popularna staje się forma wyróżnienia własnego życiorysu, sposobem na to jest np. wysłanie aplikacji w formie prezentacji Power Point lub w formie autorskich programów komputerowych. Niektórzy wysyłają CV w formie puzzli, wywieszają je na plakatach. Takie oryginalne wyróżnienie się z tłumu można przyjąć, że jest „drugoplanowe". Zanim pomyślimy o oryginalności upewnijmy się czy nasze CV jest jasno sformułowane, przejrzyste, opisy umiejętności odpowiadają wymaganiom z oferty pracy (im bardziej zbieżne nasze doświadczenia i umiejętności tym większa szansa na przejście do kolejnego etapu), czy jest zwięzłe (do 2 stron), czy nie użyliśmy zbyt hasłowych sformułowań. Musimy też spojrzeć na CV z punktu widzenia oferty pracy, na którą aplikujemy- czy jest to stanowisku specjalistyczne gdzie stawia się na kreatywność i oryginalność (jeśli tak to możemy nasze CV zaprezentować w niekonwencjonalnej formie pod względem wyglądu, grafiki, formatu czy struktury), czy jest to stanowisko informatyczne (wtedy można podesłać swój autorski program lub wskazać portfolio wykonanych prac). Można dodać, iż przeciętnie pracodawca poświęca pomiędzy 30 sekund do 1 minuty na 1 CV. Odnośnie oryginalnych, zabawnych sposobów, do jakich uciekają to bardziej ciekawym przypadkiem niż bilbordy, makiety, CV w butelkach to przypadek kandydata, który aplikując na stanowisko web mastera przesłał do firmy jedynie adres swojej strony internetowej z prośbą o wejście na stronę – strona ta stanowiła swojego rodzaju rozbudowane CV z opcją pobrania standardowego CV w różnych, dogodnych formatach, przykłady wykonanych stron www, przydatne linki oraz blog autorski na temat najnowszych rozwiązań w tworzeniu stron internetowych.
Second Life
Poza dobrze napisanym CV możemy jeszcze uciec do innych sposobów, które dadzą nam możliwość wyróżnienia się z wśród wielu kandydatów. Aneta Matysek z infoPraca.pl radzi aby zaktywować swoje działania w świecie online- stworzyć blog związany tematycznie z poszukiwaną pracą lub specyficznymi umiejętnościami, które posiadamy (np osoba szukająca pracy w marketingu powinna prowadzić blog z nowinkami ze świata promocji i reklamy – tu pamiętajmy o częstej aktualizacji wpisów, podaniu adresu swojego bloga w CV, a także promocji online poprzez inne blogi i fora dyskusyjne). Łatwiejszym sposobem jest utworzenie naszego profilu na profesjonalnych serwisach społecznościowych typu Linkedin, Xing czy Goldenline pamiętając tu o użyciu właściwych dla poszukiwanego stanowiska pracy słów kluczowych. Tworząc taki ciekawy profil zawodowy pokazujemy publicznie swój wizerunek w Internecie i istnieje duża szansa na zainteresowanie przeszukujących takie serwisy headhunterów oraz osób rekrutujących. Możemy też przy okazji zapisać się do grup tematycznych związanych z poszukiwanym stanowiskiem lub branżą i spróbować nawiązać bezpośredni kontakt z osobami z branży oraz działów HR aby zapytać o ewentualne wakaty. Coraz częściej wykorzystujemy też mnie formalne sieci społecznościowe – przykład: w Facebooku osoby posiadające szeroką listę znajomych coraz częściej piszą otwarcie w swoich profilach o poszukiwaniu pracy na danym stanowisku oraz swoich największych atutach – tradycyjne już pytanie rodziny i przyjaciół o pomoc w znalezienie pracy przeszło w tym momencie na bardziej nowoczesny internetowy wymiar.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW