Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Na marginesie projektów reform w nauce i szkolnictwie wyższym
dodano 22.04.2010
Proponowane zmiany w ustawach o nauce i szkolnictwie wyższym petryfikują stare, skompromitowane zasady oceniania dokonań naukowych, ludzi i projektów. Tekst jest pewną propozycją zmian.
A. Przez osiągniecie naukowe rozumie się wykazanie jakiejkolwiek prawidłowości lub zauważenie cechy jednostkowego obiektu, procesu lub wydarzenia. Prawidłowość taka lub zauważona własność winna być jasno wyartykułowana w języku właściwym dla dziedziny wiedzy, do której osiągnięcie zostało przypisane. Osiągnięciem naukowym nie jest opis relacjonujący wydarzenia ani opis obiektu polegający na wymienieniu takich jego cech, o których z dużym prawdopodobieństwem orzec można, iż mogłyby by być dostrzeżone przez osobę nie należącą do specjalistów w dziedzinie do której przypisano osiągnięcie.
Określenie to nie pretenduje ani do dokładności ani do obiektywizmu i dziedziczy większość wad innych znanych definicji. Nie jest dokładne, bo odwołuje się do nieprecyzyjnie określonych pojęć (np. dziedzina wiedzy). Jest też subiektywne, bo odwołuje się do „specjalistów w dziedzinie do której przypisano osiągnięcie”. Tu można przyjąć za specjalistów wszystkich, którzy dziś w takiej dziedzinie brylują. Tak dla świętego spokoju i jako konieczny przecież warunek początkowy. Ale musieliby (por. zapis niżej) sami o sobie napisać, co też w nauce osiągnęli. Jeszcze bardziej subiektywna jest występująca w tym określeniu ocena „dużego prawdopodobieństwa”. Ma ta definicja jeszcze mnóstwo innych wad. Na pewno potrafią Państwo zaproponować lepszą. Rzecz w tym, by zawierała ona jakieś kryterium „pozytywne” (tu „wykazanie jakiejkolwiek prawidłowości lub zauważenie cechy”) i negatywne (tu „opis relacjonujący wydarzenia ani opis obiektu polegający na wymienieniu takich jego cech, o których z dużym prawdopodobieństwem orzec można ...”). Chodzi o to, by określenie takie umożliwiało przynajmniej sensowną dyskusję o tym, czy konkretne dokonanie jest czy nie jest osiągnięciem naukowym. Stosowny zapis uprawnień mógłby mieć wówczas np. taką postać.
B. Do oceny wszelkiej działalności naukowej lub projektów takiej działalności, w szczególności grantów, dorobku naukowego, instytucji prowadzących prace naukowe oraz uczelni wyższych uprawnione są wyłącznie osoby, które wykazały się konkretnymi osiągnięciami naukowymi w sensie podanego wyżej określenia. Opis osiągnięcia formułuje osoba ubiegająca się o uprawnienia lub jakikolwiek inny specjalista w dziedzinie, do której osiągniecie przypisano. Osiągnięcie to winno być jawne i dostępne w polskich instytucjach naukowych lub w Internecie.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW