Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Przedegzaminacyjny stres? Jak sobie z nim poradzić.
dodano 29.04.2010
Wraz z latem zbliża się czas sprawdzianów, egzaminów, matur, sesji. Na kilka dni „przed” z reguły wpadamy w panikę, że materiał z którego będziemy sprawdzani nadal tkwi w książkach zamiast w naszej głowie.
Zanim rozpoczniesz naukę
Sprawdź, z czego będziesz pytany, jaki jest zakres egzaminu, jakie źródła, podręczniki są zalecane.
Ważna jest też forma egzaminu – inaczej bowiem będziesz uczyć się do testu (tu najlepiej po prostu rozwiązując ich jak najwięcej) a inaczej do wypowiedzi pisemnej ciągłej (czytanie pod kątem motywów). Odmiennym rodzajem wiedzy będziesz musiał popisać się odpowiadając ustnie, zwłaszcza w przypadku egzaminu z języka. W tym wypadku musisz trenować przede wszystkim mówienie na określony temat zamiast wertować testy np. z gramatyki.
Nie taki TEST straszny...
Pamiętaj, że jest kilka rodzajów testów: otwarty (w którym również są pytania wymagające krótkiej wypowiedzi pisemnej), zamknięty (w której wskazujesz prawidłową odpowiedź, chronologicznie porządkujesz daty, łączysz w pary elementy pasujące do siebie itp.). W przypadku testów zamkniętych zmorą może być ten, w którym kilka odpowiedzi może być prawidłowych, czyli test wielokrotnego wyboru.
Radzę, abyś w pierwszej kolejności odpowiedział na pytania co do których masz pewność. Jeśli przy niektórych się wahasz przeanalizuj wszystkie proponowane punkty i drogą eliminacji odrzuć te, które na pewno są nieprawidłowe (np. mają błędy w konstrukcji, czasem bywają wręcz niedorzeczne). Jeśli nadal nie wiesz – w przypadku mniejszej ilości odpowiedzi do wyboru masz większe prawdopodobieństwo wytypowania tej właściwej. Ryzykuj jednak tylko wtedy, gdy nie ma ujemnych punktów za niewłaściwą odpowiedź.
Jak Cię widzą, tak Cię... ocenią
Egzamin ustny to przede wszystkim pierwsze wrażenie, umiejętność wypowiedzi i wiedza jaką posiadasz. Zatem w pierwszej kolejności postaraj się zaskarbić przychylność komisji. Jak to zrobić?
Ubierz się odpowiednio, ale też wygodnie. Jeśli ubierzesz coś, w czym nie czujesz się sobą, Twoja niepewność siebie może zostać zauważona i odebrana jako... brak wiedzy.
Postaraj się nawiązać kontakt wzrokowy – może uda Ci się wyczuć nastrój komisji i dostosować do niego, a może dostrzeżesz znak pozytywnego odbioru Twojej odpowiedzi lub też dezaprobaty.
Staraj się nie gestykulować (trzymaj coś w dłoni, jeśli jest to silniejsze od Ciebie), mów wyraźnie, płynnie, tonem miarowym i spokojnym. Jeśli będziesz mówić wolno zyskasz nieco czasu by przemyśleć dalszą część wypowiedzi.
W pierwszej kolejności wybierz temat, w którym czujesz się najpewniej - utwierdzisz komisję w pozytywnym pierwszym wrażeniu. Jeśli na jakieś pytanie zupełnie nie znasz odpowiedzi postaraj się to obrócić w atut (jeśli będzie taka możliwość) i po prostu... zmienić temat.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW