Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Podrasuj swój mózg
dodano 26.02.2007
Stymulacja mózgu, czyli zrób to sam - instrukcja krok po kroku...
- alpha – częstotliwość w zakresie między 8 Hz a 12 Hz,
- beta – częstotliwość w zakresie między 12 Hz a ok. 50 Hz,
Fale delta pojawiają się w fazie głębokiego snu. Wraz ze wzrostem częstotliwości zwiększa się aktywność mózgu, i tak: fale beta występują w fazie lekkiego snu – to wtedy właśnie mamy sny – ale również są odpowiednie do hipnozy i transu; fale alpha odpowiadają stanowi, gdy jesteśmy wyjątkowo zrelaksowani, spokojni, mamy zamknięte oczy przez dłuższy czas; fale beta oznaczają, że jesteśmy mocno skoncentrowani, zaalarmowani, skupieni.
Jak przejść od teorii do praktyki? Tzn. co zrobić, żeby pobudzić swój mózg do tego, żeby osiągnął odpowiedni, wybrany przez nas poziom aktywności? Z ratunkiem przychodzą szumy różnicowe, czyli dźwięki które możemy słuchać za pomocą słuchawek stereo, przy czym różnica częstotliwości fal akustycznych powinna być odpowiednia do stanu, w jaki chcemy się wprowadzić. Inaczej: częstotliwość dźwięku w jednej słuchawce jest o np. 10 Hz mniejsza lub większa niż w drugiej. Istnieje bowiem zjawisko dostosowania się, czyli synchronizacji, częstotliwości półkul mózgowych do innej fali, w tym przypadku fali akustycznej.
Pozostaje jeszcze jedno pytanie – po co to robić i co można przez to uzyskać? Dzięki takiej stymulacji możemy zdecydowanie poprawić swoją koncentrację i wyostrzyć zmysły, zrobić się bardziej sennym lub pobudzonym, łatwiej wprowadzić się w stan medytacji lub hipnozy, a nawet doświadczyć zjawiska „opuszczenia swojego ciała”. Zastosowań jest bardzo dużo, ale chyba najpopularniejszym jest użycie zjawiska synchronizacji półkul mózgowych do lepszej nauki, szczególnie języków obcych. Wymaga to jednak większej wiedzy na temat zachowania się naszego umysłu i mózgu w poszczególnych stanach aktywności, a eksperymentowanie może okazać się niebezpieczne, zwłaszcza dla osób chorych na epilepsję, z chorobami serca lub innymi dolegliwościami, które mogą wywołać niepożądane, niebezpieczne dla zdrowia i życia skutki.
Zapowiada się ciekawie, ale jak to zrobić? W serwisie aukcyjnym Allegro można znaleźć płyty ze specjalnie spreparowaną muzyką, w którą wkomponowana jest ścieżka z szumami różnicowymi i, trzeba przyznać, cieszą się dość dużym zainteresowaniem. Jednak można spróbować synchronizacji za pomocą darmowego programu Brain Wave Generator, który można pobrać ze strony www.bwgen.com . Po przejściu testu sprzętu audio użytkownik ma do dyspozycji kilka tzw. presetów, wśród nich wspomniane poprawienie koncentracji lub autohipnozę. Ja postanowiłem wypróbować preset przeznaczony do nauki – charakteryzuje się powolnym zwiększaniem częstotliwości miedzy poziomami relaksu do poziomu pobudzenia – trwa równe 60 minut. Moje odczucia… „Chyba coś w tym jest!” Co prawda początkowo taki szum nie był zbyt przyjemny dla uszu, jednak można się szybko przyzwyczaić i co prawda czas zweryfikuje, czy moja wiedza nabyta z pomocą szumów będzie jakaś trwalsza, ale jedna sesja na pewno nie wystarczy, żeby drastycznie poczuć różnicę. W każdym razie wieczorem postanowiłem wypróbować jeszcze preset - ułatwiający zasypianie. Powiem tylko… że to był moment.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW