Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Podrasuj swój mózg
dodano 26.02.2007
Stymulacja mózgu, czyli zrób to sam - instrukcja krok po kroku...
Pomimo tego, że jako ludzie chełpimy się tym, że jesteśmy najbardziej inteligentnym i świadomym swego istnienia gatunkiem na Ziemi, powinniśmy wiedzieć, że możliwości naszego mózgu, który jest za to odpowiedzialny, na tym się nie kończą. Chociaż ciężko w to uwierzyć, do „myślenia” wykorzystujemy tylko marginalne 5-10% jego potencjału, a pozostała część zwyczajnie się marnuje. Czy zatem możliwe jest chociaż delikatne podciągnięcie osiągów naszego „centrum sterowania”?
Szukając odpowiedzi na to pytanie, oprócz mało odkrywczych odpowiedzi typu; „tak, można, ale mózg trzeba ćwiczyć”, natknąłem się na całkiem ciekawy i dość niezwykły sposób podrasowania naszego centralnego ośrodka układu nerwowego i pozwolę sobie trochę ową metodę przybliżyć.
Najtrudniejsze są początki i tak będzie tym razem, gdyż nie dla każdego działanie mózgu to sprawa oczywista i doskonale znana. Fakt, że mamy dwie półkule mózgowe, prawą i lewą, jest dość oczywisty, jednak to, za co są odpowiedzialne, już nie tak bardzo. W dużym skrócie można powiedzieć, że lewa półkula odpowiada za zdolność logicznego myślenia oraz posługiwaniem się mową, natomiast prawa za myślenie twórcze, związane z wyobraźnią i zmysłami. Nie powinno być tajemnicą to, że nośnikiem informacji w naszym mózgu są impulsy elektryczne przetwarzane przez neurony, których mamy miliony. Idąc dalej, możemy powiedzieć, że powoduje to powstanie różnych potencjałów i prądów elektrycznych o określonej, dość niskiej częstotliwości. I właśnie tej częstotliwości poświęcę nieco więcej uwagi, gdyż to ona informuje o poziomie aktywności mózgowej.
Zazwyczaj jest tak, że w czasie wykonywania jakiejś czynności któraś półkula jest aktywniejsza, czyli częstotliwość jej pracy jest nieco większa. Powoduje to powstanie pewnej różnicy częstotliwości, ale najbardziej pożądaną dla nas sytuacją jest praca obydwu półkul na tym samym poziomie.
Zmiana wspomnianej częstotliwości fal mózgowych o kilka Hertzów może wywołać u nas zupełnie inne samopoczucie. Dokonany został następujący podział aktywności mózgowej:
- delta – częstotliwość do 4 Hz,
- theta – częstotliwość w zakresie między 4 Hz a 8 Hz,
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW