Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Budowanie domu - nie taki diabeł straszny jak go malują
dodano 20.05.2010
Od planu do realizacji - czyli co powinno się wiedzieć, żeby bez szwanku przebrnąć przez formalności związane z budową domu.
Etap VII
W kolejnym etapie należy sprawdzić, czy jesteśmy w posiadaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, bez których formalne rozpoczęcie budowy nie byłoby możliwe. Musimy mieć takie dokumenty jak: 4 egzemplarze projektu budowlanego z uzgodnieniami, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy terenu lub wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, wypis z rejestru gruntów dla działki własnej i sąsiednich, warunki techniczne dostawy mediów. W przypadku obiektów usytuowanych na terenie szkód górniczych, potrzebne jest ponadto postanowienie właściwego organu administracji Architektoniczno-Budowlanej. Czasem bywa wymagana decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej.
Etap VIII
Po skompletowaniu wymienionych dokumentów należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę w wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego. Urząd ma 65 dni na wydanie decyzji. Pozwolenie na budowę właściwy organ przesyła niezwłocznie wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta lub organowi, który wydał decyzję o warunkach zabudowy. Klauzula ostateczności decyzji o pozwoleniu na budowę następuje po dwóch tygodniach, pod warunkiem, ze żadna ze stron nie wniesie odwołania.
Etap IX
Kolejnym krokiem, po uzyskaniu zgody na budowę, jest zawiadomienie Starostwa Powiatowego o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych. Należy to zrobić w ciągu 7 dni. Trzeba także dołączyć oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązków.
Etap X
Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą wytyczenia geodezyjnego obiektów w terenie, wykonania niwelacji terenu, zagospodarowania terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów oraz wykonaniem przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy. Istotną sprawą jest prowadzenie dziennika budowy, który stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności w trakcie prac. Dziennik budowy jest wydawany odpłatnie przez właściwy organ. Można go także zamówić razem z projektem w większości Biur Projektowych. Po dopełnieniu wszystkich formalności można zacząć budowę wymarzonego domu.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
KOMENTARZE
| Wyznacznik
Widziałam już wiele artykułów, dotyczących budowy domu, ale ten jest moim numerem jeden. Podział na etapy jest świetny i każdemu, kto ma zamair postawić domek na pewno ułatwi planowanie poszczególnych działań, a dzięki takiemu planowaniu, można sporo zaoszczędzić: na materiałach, na wykonawcach itp. Można też zaoszczędzić czas i nerwy. Ja jestem już po etapie VI, znalzałam architekta: http://moj.extradom.pl/adaptacja-projektu.aspx i walczę dalej. Ten artykuł sporo mi rozjasnił w głowie, za co serdecznie dziękuję autorowi. Czekam na kolejne inspirujące teksty.
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW