Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Jak wyeliminować stres egzaminacyjny?
dodano 30.05.2010
Sucho w gardle, spięte mięśnie, ból brzucha i głowy, spocone dłonie, przyspieszone bicie serca? Niewielka ilość stresu działa mobilizująco. Zbyt duży stres może zabić. Jak go wyeliminować?
Stres egzaminacyjny
Sucho w gardle, spięte mięśnie, ból brzucha i głowy, spocone dłonie, przyspieszone bicie serca? Jeśli twoje ciało wysyła podobne sygnały przed ważnym egzaminem możesz być ofiarą stresu egzaminacyjnego. Stres egzaminacyjny nie pozwala ci się skoncentrować, podsuwa różne negatywne myśli – 'Już kiedyś nie zaliczyłem egzaminu, mimo że byłem przygotowany', 'Co będzie jeśli obleję?', 'Inni na pewno są świetnie przygotowani i poradzą sobie lepiej niż ja'. Niewielka ilość stresu jest korzystna i działa mobilizująco, jeśli jednak zauważasz u siebie kilka wspomnianych objawów twój poziom stresu może być zbyt wysoki. Jak temu zaradzić?
Przed egzaminem
Po pierwsze – Bądź przygotowany! Im więcej wiesz tym mniej będziesz się denerwować. Zaplanuj swój czas tak, żeby dać sobie szanse na opanowanie większości materiału. Jeśli za rok czeka cię egzamin maturalny pomyśl o dobrym kursie lub korepetycjach już dziś! Ucz się systematycznie i planowo. Zacznij od najważniejszych zagadnień. Jeśli nie skończyłeś nauki danego tematu nie zaczynaj uczyć się kolejnego!
Po drugie – Poznaj reguły gry! Wymagana wiedza merytoryczna to nie wszystko. Dowiedz się jaka jest forma egzaminu, jakie są rodzaje pytań, ile będziesz mieć czasu na odpowiedź, jakie są kryteria oceniania. Pomocne będzie zapoznanie się z podobnymi, przykładowymi arkuszami egzaminacyjnymi. Im więcej wiesz o egzaminie tym pewniej się czujesz.
Po trzecie – Wysypiaj się, jedz lekkie posiłki. Brak snu zwiększa prawdopodobieństwo zapomnienia informacji i znacząco utrudnia koncentrację. Kiedy zbliża się wieczór przed ważnym egzaminem odłóż notatki, weź gorącą kąpiel i połóż się spać. Rano będziesz bardziej zrelaksowany, przypomnisz sobie więcej informacji. Unikaj tłustych potraw, słodkich napojów gazowanych i nadmiernych ilości słodyczy. Jedz owoce i warzywa, pij wodę, nie zapominaj o ćwiczeniach fizycznych. To naprawdę pomaga!
Po trzecie - Myśl pozytywnie! Nie wierz w plotki, pozbądź się przesądów egzaminacyjnych ('w tym roku egzamin na pewno będzie trudniejszy', 'pytania tego typu są zawsze podchwytliwe'). Nie musisz znać odpowiedzi na każde pytanie! Nie można nauczyć się wszystkiego. Nawet jeśli się nie uda, zawsze można spróbować zdać egzamin poprawkowy. Pogódź się z ewentualną porażką i zacznij robić wszystko, aby jej uniknąć.
W trakcie egzaminu
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW