Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Przyczyny powstawania konfliktów i sposoby ich rozwiązywania w zespole
dodano 08.07.2010
Wiele konfliktów powstaje na skutek bagatelizowania czynników ryzyka. Lider (menedżer) świadomy ich istnienia, potrafi zapobiec ewentualnym kryzysom, ograniczając liczbę potencjalnych punktów zapalnych.
Kompromis
Oznacza umiarkowane pragnienie zaspokojenia interesu swojego i strony przeciwnej. Gdy zawodzi rywalizacja i współpraca – czas na kompromis. Sprawdza się on w chwili, gdy interesy obu stron nie są zbyt ważne, choć decyzja musi zapaść stosunkowo szybko. Kompromis będzie synonimem równowagi sił.
Unikanie
Występuje, gdy wykazujemy bardzo słabe zainteresowanie zaspokojeniem interesów zarówno swoich jak i strony przeciwnej. Gdy cel jest niezbyt ważny, a koszty konfliktu przewyższają zyski rozwiązania – można pozwolić sobie na komfort strategii unikania. Może być ona również stosowana w charakterze chwilowej przerwy na „emocjonalne odsapnięcie” i zebranie dodatkowych informacji.
Dostosowanie się
Ma miejsce wtedy, gdy nie interesujemy się zaspokojeniem swoich interesów, za to bardzo – interesami drugiej strony. Dostosowujemy się wtedy, gdy jesteśmy w błędzie albo, gdy czujemy, iż sprawa - dla nas nieważna - jest kluczowa dla partnera.
Rola menedżera w zarządzaniu konfliktem
Dobry lider powinien dążyć do tego, by żadna ze stron… nie czuła się przegrana. Ludzie boją się przede wszystkim draśnięcia ego oraz stracenia twarzy na forum współpracowników i przed przełożonym.
Częsty błędem kierowników jest szybkie tłumienie konfliktu, który w ich odczuciu przypomina niewielki płomyk, który można łatwo zgasić butem. Skoro porównujemy konflikty do żywiołów – warto zdać sobie sprawę, iż z małej chmury sporu – może spaść naprawdę ulewny deszcz pretensji i nieporozumień, dlatego rolą menedżera jest nietłumienie konfliktu i danie szansy na analizę sporu. Kierownik może świadomie stymulować konflikt poprzez wprowadzenie do skłóconego zespołu nonkonformistów lub ludzi „spoza” czy poprzez prowokacje słowne np. zachęcanie do współzawodnictwa. Takie pobudzanie konfliktu wiąże się jednak z niebezpieczeństwem samorzutnego rozprzestrzenienia się konfliktu nawet poza firmę.
Co jeszcze może zrobić lider (menedżer) w obliczu sytuacji konfliktowej?
Powinien wyraźnie oznajmić, iż dostrzega konflikt i zamierza się nim zająć przyjmując tym samym rolę mediatora. Po odseparowaniu stron, warto wysłuchać różnych opinii, uważając przy tym by nie dać którejś ze stron wiążącej informacji zwrotnej. Po wyjaśnieniu i ewentualnych konsultacjach z ekspertami czy kolegami, menedżer wybiera stosowną strategię rozwiązania konfliktu, by następnie monitorować wdrażanie ustalonego przez strony rozwiązania. Jeśli wybrane rozstrzygnięcie sporu nie sprawdza się – zwyczajnie nie działa w praktyce – należy szukać innego rozwiązania.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW