Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Pracodawca pomoże rzucić palenie
dodano 24.07.2010
W połowie listopada br. wejdzie w życie tzw. ustawa antynikotynowa. W firmach będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia, a pracodawca, o ile zgodzi się na palenie, będzie zobowiązany do wydzielenia pomieszczeń przeznaczonych dla palaczy.
Coraz więcej korporacji, chcąc zbudować lojalność wśród pracowników decyduje się na wprowadzanie różnorodnych programów wspierających zdrowy tryb życia. Budowanie wizerunku zdrowej firmy może się rozpocząć m.in. od zaproponowania swoim pracownikom pomocy w rzuceniu palenia. Takie rozwiązanie przyjęła firma Schneider Electric, która zaproponowała swoim pracownikom udział w sesji rzucania palenia metodą Allena Carra. Skuteczność okazała się niewiarygodna, bo aż 85% uczestników seminarium pozbyło się nałogu.
- Bezpieczeństwo i zdrowie pracowników są w Schneider Electric najwyższym priorytetem strategicznym - powiedział Krzysztof Lis z firmy Schneider Electric.
Pojawiły się firmy specjalizujące się w prowadzeniu seminariów antynikotynowych i już teraz przygotowują się na wejście ustawy antynikotynowej i zachęcają duże firmy do podjęcia współpracy. Oferują m.in grupowe seminaria rzucenia palenia lub weekendowe sesje połączone z wyjazdami do SPA, a wiele instytucji prowadzi kampanie informacyjno – motywacyjne dla pracowników, zachęcające do rzucenia palenia.
- Corporate wellness to temat coraz częściej podejmowany przez firmy – mówi Kinga Balter, Dyrektor Zarządzający Kliniki rzucania palenia Allena Carra – pracodawcy opłaca się inwestować w zdrowie pracowników, dzięki czemu buduje bardziej trwał, stabilny i zadowolony zespół. Palący pracownik jest bardziej zestresowany i mniej czasu przeznacza na pracę niż nie palący, a firmy coraz bardziej zdają sobie z tego sprawę.
Wydaje się, że być może jest to alternatywa dla rozwiązania problemu wchodzącej ustawy antynikotynowej. Z jednej strony pracodawca zachowuje się zgodnie z przepisami, a z drugiej buduje wizerunek dobrej, zdrowej firmy. Wsparcie w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych, związanych ze stresem, nadwagą czy nałogami to dodatkowe świadczenie pozapłacowe.
Takie rozwiązania są jednak jeszcze innowacyjne w Polsce. W krajach Europy zachodniej to już nawet nie moda, a codzienność w prestiżowych korporacjach.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW