Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Jak się żyło w krajach socjalistycznych 30 lat temu?

dodano 31.07.2010
Jak się żyło w krajach socjalistycznych 30 lat temu?

W sierpniu 2010r. przypada 30 rocznica powstania Solidarności. Na szczęście, młodzież nie doświadczyła tych czasów. Artykuł ten opowiada o życiu w krajach socjalistycznych i ma na celu pomoc młodym ludziom w zrozumieniu tej epoki.


 


W dowolnej glebie, z nasienia tego samego rodzaju, wyrastają te same rośliny. Tak i dążenie do zbudowania komunizmu rodziło podobne skutki we wszystkich krajach, począwszy od Kuby i Korei Północnej do Związku Radzieckiego.
Czasami ład społeczny bywa tak nielogiczny, że ciężko uwierzyć w wydarzenia historyczne.
Związek Radziecki zajmował największy obszar na świecie i posiadał największe pokłady złóż naturalnych. Państwo kontrolowało całą ekonomię. Ideologia głosiła, że socjalistyczny porządek jest najlepszy na świecie, ale ludzie latami musieli żyć w warunkach totalnego deficytu.
Młodzieży czy europejczykom, którzy przyzwyczaili się do różnorodności produktów w handlu, ciężko wyobrazić sobie, jak wyglądały radzieckie sklepy w 70 i 80 latach.
W sklepach spożywczych w całym kraju można było kupić wyłącznie same najpotrzebniejsze produkty takie jak chleb, sol, kaszę, tanie konserwy rybne. Nie dotyczyło to stolic republik związkowych.
Produkty mleczne były dostępne tylko w godzinach, kiedy była dostawa. Bardzo szybko były wykupywane. Mięso pojawiało się w sklepach jeszcze rzadziej i ustawiały się po nie długie kolejki. Praktycznie niemożliwe było kupno kiełbasy, owoców morza, produktów luksusowych, a nawet owoców.
W sklepach przemysłowych sytuacja wyglądała analogicznie. Dostępne ubrania i obuwie, były zwyczajne i przypominały pracownicze uniformy. Naczynia, przedmioty użytku codziennego, meble, a nawet papierowe serwetki były towarem deficytowym, za to zawód sprzedawcy w tych czasach był bardzo prestiżowym.
Żeby kupić samochód lub mieszkanie trzeba było czekać na swoją kolej latami. Podróżowanie było możliwe tylko w granicach kraju. Żeby wyjechać za granicę potrzebne było oficjalne pozwolenie partyjnego kierownictwa. Prostemu człowiekowi bardzo ciężko było je otrzymać. Ludzie mieli skromne dochody, ale i te środki trudno było wydać.
Oficjalna ideologia i propaganda agitowała i opowiadała o zupełnie innym życiu, nieznanym większości radzieckich obywateli. Programy żywieniowe, filmy propagandowe i plakaty, hasła i obietnice, artykuły prasowe i programy telewizyjne, wystąpienia na mityngach i zebraniach stanowiły ostry kontrast z rzeczywistością. W kraju istniał państwowy monopol na media i nie było możliwości posiadania i wygłaszania innych poglądów.
   Jak się żyło w krajach socjalistycznych 30 lat temu? - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: plukyanenko.info
avatar

O mnie
W serwisie od:
31.07.2010
Dodaj do znajomych

 
INNE OD plukyanenko.info
TAGI: w serwisie od 2025-04-16 14:59:21
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje

Drogi użytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz cofnąć w każdej chwili.

 Tak, zgadzam się na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu dopasowania treści do moich potrzeb. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

 Tak, zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu personalizowania wyświetlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych treści marketingowych. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać poprzez opcję: "Twoje zgody", dostępnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usunięcie "cookies" w swojej przeglądarce dla powyżej strony, z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.


   

Ładowanie grafiki ...