Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Tarczyca – gruczoł zdrowia
dodano 25.08.2010
Po co nam tarczyca? Niestety o tym ważnym elemencie naszego organizmu wiemy wyjątkowo niewiele. Tyle, ile udało się zapamiętać ze szkolnych lekcji biologii.
Dopóki nie pojawią się problemy zdrowotne o tarczycy wiemy niewiele, a często nic. Tymczasem warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tego niezwykle istotnego narządu, aby móc wychwycić zakłócenia w jego działaniu, groźne zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych.
Co to jest tarczyca? Tarczyca to jeden z wielu znajdujących się w naszym ciele gruczołów wydzielania wewnętrznego – fabryk hormonów i substancji regulujących działanie organizmu. Jest niewielkim narządem o wadze wahającej się od 30 do 60 gramów, położonym w przedniej części szyi, u jej nasady. Wielkość organu może się zmieniać podczas ciąży czy miesiączki, kiedy równowaga hormonalna zostaje zakłócona. Tarczyca należy do najważniejszych gruczołów, produkuje bowiem związki chemiczne, które wpływają na wiele działań naszego ciała. Najważniejsze wydzielane substancje to trijodotyronina (T3), tyroksyna (T4) oraz kalcytonina. W pierwszym okresie życia… Tarczyca zaczyna kształtować się około 4 tygodnia ciąży u rozwijającego się zarodka. Funkcjonowanie zaczyna już w życiu płodowym, wpływając na niezwykle intensywny rozwój młodego organizmu. Prawidłowe działanie gruczołu jest niezwykle ważne również w pierwszych dwóch latach życia noworodka, kiedy ogromnym zmianom podlega mózg. Zakłócenia pracy tarczycy w tym okresie może skutkować nieodwracalnymi upośledzeniami dziecka, zaś w skrajnych przypadkach prowadzi do kretynizmu.
Choć nieprawidłowe wydzielanie hormonów tarczycy katastrofalnie wpływa na rozwój malucha, również w dalszym życiu właściwa praca tego organu jest niezbędna dla zachowania zdrowia i równowagi w naszym organizmie. Wydzielane przez organ hormony T3 i T4 stymulują wzrost i rozwój płciowy – zaburzenia pracy tarczycy w okresie dojrzewania powoduje zakłócenia tego procesu. Położona w sąsiedztwie mózgu tarczyca współpracuje z innym gruczołem wydzielania wewnętrznego: przysadką mózgową oraz z podwzgórzem. Substancje wydzielane przez te organy działają na siebie na zasadzie sprzężenia zwrotnego, regulując pracę mózgu. Przez każdy gram tkanki tarczycowej w ciągu minuty przepływa około 5 litrów krwi, która nasyca się wydzielanymi hormonami. Wpływają one na metabolizm oraz gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu, procesy intelektualne i nastrój, pracę serca, mięśni szkieletowych, jajników i jelit, stymulują produkcję energii cieplnej.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW