Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Jedno okienko, czyli jak założyć własną firmę w Polsce
dodano 13.09.2010
Oto kilka przydatnych wskazówek dla osób, które chcą zarejestrować własną działalność gospodarczą w Polsce. Z tego artykułu dowiesz się czym jest
Niektóre rodzaje działalności wymagają posiadania odpowiednich kwalifikacji zawodowych (jako przedsiębiorcy jesteśmy zobowiązani zapewnić posiadanie tych kwalifikacji). W tym przypadku, uzyskanie wpisu w ewidencji albo KRS nie wystarcza, byśmy mogli podjąć działalność gospodarczą. W wielu przypadkach wystarczy, gdy zatrudnimy osoby z niezbędnymi kwalifikacjami do wykonywania określonych czynności. Wyjątkiem są jednak pewne zawody (zwłaszcza medyczne i prawnicze), w których wymaga się, by kwalifikacje zawodowe posiadał sam przedsiębiorca.
Do barier prawnych, jakie musimy pokonać, by zalegalizować naszą działalność, należy tzw. reglamentacja działalności gospodarczej (konieczność uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu w rejestrze działalności regulowanej). Obowiązki te dotyczą ponad 80 różnych rodzajów działalności gospodarczej. Reglamentacja oznacza, że nie możemy podjąć danej działalności, nim nie spełnimy przewidzianych prawem szczególnych jej warunków. Dodatkowo, w przypadku koncesji i zezwoleń, musimy wystąpić do właściwego organu z wnioskiem o ich udzielenie. W przypadku działalności regulowanej, wystarczy złożenie oświadczenia (prawdziwego!) o spełnianiu tych warunków. Dopiero po uzyskaniu koncesji, zezwolenia albo zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności regulowanej, możemy rozpocząć działalność. Wyjątkiem stanowi tu działalność regulowana, którą możemy podjąć po upływie 14 dni od złożenia wspomnianego oświadczenia, jeśli organ prowadzący rejestr nie podejmie w tym czasie żadnych kroków w naszej sprawie. Wystarczy wówczas pisemnie powiadomić ten organ, że rozpoczynamy działalność.
źródło: Ministerstwo gospodarki (http://www.mg.gov.pl/Przedsiebiorcy/Jedno+okienko%0A)
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW