Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Open Spirit 2008
dodano 26.08.2008
Polski niszczyciel min ORP „CZAJKA” z 13 Dywizjonu Trałowców (8 Flotylla Obrony Wybrzeża) weźmie udział w operacji niszczenia powojennego arsenału.
Operacja ta, pod kryptonimem OPEN SPIRIT 2008 rozpocznie się 1 września i potrwa 2 tygodnie na wodach u wybrzeży Łotwy. Polskie okręty uczestniczą w niej już od 10 lat.
ORP „Czajka” wyjdzie w morze z Portu Wojennego w Gdyni w środę, 27 sierpnia, o godzinie 14:30.
Głównym zadaniem polskiego okrętu podczas operacji „Open Spirit” będzie prowadzenie poszukiwania, wykrywania i niszczenia niebezpiecznych obiektów podwodnych. Załoga okrętu wykorzystywać będzie stację hydroakustyczną, zdalnie sterowany pojazd podwodny, trały kontaktowe i niekontaktowe. Z pokładu okrętu operować będą płetwonurkowie minerzy. Operacja potrwa do połowy września.
Dno Bałtyku nadal kryje wiele obiektów, zwłaszcza tych niebezpiecznych niewypałów i niewybuchów pozostałych po II, a nawet I wojnie światowej. Dlatego rejon operacji „Open Spirit” obejmuje obszary, na których w czasie obu wojen prowadzano działania minowe i szeroko zakrojone działania wojenne. Wejścia np. do Zatoki Ryskiej, ze względu na naturalne przewężenie (oraz ze względów taktycznych), stanowiły bowiem dogodne miejsca do stawiania min. Pozostałe po działaniach na morzu uzbrojenie (miny morskie, które nigdy nie wybuchły, torpedy bojowe i bomby lotnicze, które nie trafiły w cel) zalegają do dziś na dnie Bałtyku stanowiąc potencjalne zagrożenie dla żeglugi. Głównym celem operacji „Open Spirit” jest zatem wykrywanie i niszczenie kolejnych takich obiektów, aby nie stanowiły one zagrożenia dla żeglugi.
W każdym roku, w celu zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi, operacje neutralizacji niebezpiecznych obiektów podwodnych prowadzą okręty i specjalistyczne jednostki Marynarki Wojennej RP, zarówno na polskich wodach jak i akwenach innych państw. Operacje przeciwminowe stały się wręcz jedną z głównym domen działań polskiej floty na forum międzynarodowym. Doświadczenia polskich marynarzy wykorzystywane są m.in. przez elitarne Siły Odpowiedzi NATO, w których od 2002 na stałe operują polskie okręty trałowo-minowe. Od wejścia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego niszczyciele min oraz trałowce MW uczestniczyły już w ponad 70 ćwiczeniach i operacjach przeciwminowych.
ORP „Czajka” w 2002 roku podczas tych samych manewrów wykrył niemiecką minę denną z II wojny światowej o masie ładunku wybuchowego 480 kilogramów. Była to jedna z największych i najbardziej niebezpiecznych min wykrytych w historii tych manewrów.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW