Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Szacunek dla zmarłych - Dziady, Zaduszki...
dodano 02.11.2010
Kult zmarłych jest niemal tak stary, jak ludzkość. Związane z tym obrzędy pogrzebowe należą do uniwersalnych zachowań, właściwych wszystkim społecznościom ludzkim już od paleolitu.
Według tradycji ludowej "Dziady" zajmowały najświętszy kąt izby, chowały się w blacie stołu, domagając się dla siebie szacunku. Stąd też uderzenie pięścią w stół było uważane za rzecz gorszącą, natomiast w sytuacji zagrożenia gospodarz stukał palcem w spód stołu, budząc w ten sposób czujność "Dziadów" i prosząc je o ochronę przed nieszczęściami. Bywało, że podczas wieczerzy łyżka spadła pod stół. Zgromadzeni przy posiłku patrzyli na siebie wówczas z lękiem, ale i ze stosownym zrozumieniem wiedząc, że „to święci porwali łyżkę z rąk, i że nie trzeba jej podnosić do końca wieczerzy, aż nasycą swój głód”. A jeśli ktoś niewtajemniczony sięgnął ręką pod blat, w tym samym miejscu winien był wówczas położyć kawałek chleba. Na noc wypadało natomiast zostawić na stole chleb, sól i nóż, aby zmarli odwiedzający domostwo nie odeszli głodni.
Naturalnie obecnie znanym nam powszechnie sposobem okazania czci i szacunku zmarłym, jest odwiedzanie grobów przy okazji współczesnych, rzymskokatolickich obchodów uroczystości Wszystkich Świętych oraz Zaduszek (późniejszy odpowiednik święta Dziadów). Ludzie licznie przybywają wówczas na cmentarze, by ozdobić groby kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji swoich zmarłych. Do dnia dzisiejszego na terenach wschodniej Polski (jak również na terenach Białorusi, Ukrainy i części Rosji) kultywowane jest wynoszenie na groby zmarłych jadła w symbolicznych dwójniakach. Dziady - w swym możliwie pierwotnym znaczeniu - nadal kultywowane są również przez rodzimowierców słowiańskich (osoby kontynuujące etniczną wiarę swoich słowiańskich przodków). Z kolei w Krakowie co roku odbywa się tradycyjne Święto Rękawki - bezpośrednio związane z pradawnym zwyczajem wiosennego święta przodków.
Źródła:
1. Aleksander Gieysztor: Mitologia Słowian. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 20049. ISBN 83-2350-234-X.
2. S. Urbańczyk, Dawni Słowianie – wiara i kult, Wrocław 1991
3. K. Moszyński, Kultura ludowa Słowian, t. II, cz. 2, Kraków 1939.
4. A. Brückner, Mitologia słowiańska i polska, Warszawa 1985.
5. Mitologie świata – Słowianie, 2007 New Media Concept ISBN:978-83-89840-09-7
6. - Ciałopalenie jako wyraz wierzeń religijnych społeczności - Agnieszka Książyńska, http://argonauci.info/content/view/12/1/
7. Dziady - Rodzimy Kościół Polski, http://www.rkp.w.activ.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=39&Itemid=7
8. Dziady – Wikipedia, http://pl.wikipedia.org/wiki/Dziady_(zwyczaj)
9. Szacunek dla zmarłych to świadectwo naszego człowieczeństwa – Interia360, http://interia360.pl/artykul/szacunek-dla-zmarlych-to-swiadectwo-naszego-czlowieczenstwa,15231
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW