Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Przygotowujemy ciało do zimowych sportów
dodano 18.11.2010
Chwile ekstremalnych emocji na stoku zbliżają się wielkimi krokami. Pasjonaci nart i snowboardu powinni rozpocząć przygotowania już dwa miesiące przed sezonem. Radzimy, co zrobić, aby ustrzec się kontuzji i zagwarantować sobie emocje.
Któż z nas nie lubi mknąć po ośnieżonych pagórkach, cieszyć się zawrotną prędkością i górskim pejzażem. Specjaliści podkreślają jednak, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne by w pełni czerpać radość z jazdy i nie nabawić się przy tym groźnych kontuzji. - Narciarstwo i snowboard są wymagającymi formami ruchu. Kilka dni przed wyjazdem to zdecydowanie za mało czasu, by rozruszać organizm. Dla własnego dobra należy zacząć ćwiczyć najwcześniej 1,5 miesiąca przed sezonem - radzi Łukasz Andrzejewski, ekspert ze sport-shop.pl.
Rozruszane i rozciągnięte ciało zwiększa nasze szanse na dobrą zabawę na stoku. Przyzwyczajone do wysiłku mięśnie grzbietu nie odmówią nam posłuszeństwa nawet po wielogodzinnym przebywaniu w pochylonej pozycji, a uda ze stali wytrzymają dłuższe i bardziej ekscytujące zjazdy.
Jak przygotować się do białego szaleństwa?
Fantazję na stoku musi poprzedzić odpowiedzialne podejście do sportu. Jesień to najlepszy czas żeby zwiększyć poziom aktywności fizycznej i przygotować się do zimowych zjazdów. W tym celu poleca się zastosowanie reguły „3 x 30 x 130”. - Chodzi o wysiłek fizyczny uprawiany minimum 3 razy w tygodniu przez 30 minut, w taki sposób aby podnieść tętno do ok. 130 sk/min - tłumaczy Łukasz Andrzejewski. - Idealne są do tego formy ruchu o charakterze tlenowym, o stałej, umiarkowanej intensywności, np. spokojny jogging, rolki, rower albo pływanie - dodaje.
Podczas ćwiczeń, szczególną uwagę przywiązujemy do mięśni nóg. Pracować nad nimi możemy na siłowni, w klubie fitness, a nawet na ściance wspinaczkowej.
W przypadku siłowni, trening narciarski skoncentrowany jest na ćwiczeniach z suwnicą. W pozycji leżącej lub siedzącej, z odpowiednio dobranym obciążeniem, wykonujemy na niej przysiady. Pomocne mogą się również okazać izolowane ćwiczenia mięśni ud i pośladków wykonywane na przyrządach.
Zastrzykiem energii dla organizmu może być też trening fitness. Kondycję poprawimy dzięki ćwiczeniom TBC (Total Body Condition), które wzmacniają całe ciało oraz ABT modelującym brzuch, uda i pośladki. Amatorzy mniej fitnessowych form ruchu mogą z kolei pobawić się sztangą na zajęciach Power bar, skorzystać z Nordic Walking lub popedałować podczas Indoor cycling. Niektóre kluby fitness oferują nawet specjalistyczne zajęcia dla osób przygotowujących się do sezonu zimowego.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW