Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Rekrutacja i Selekcja Pracowników - Meta analiza stanowiska pracy
dodano 30.11.2010
przemysław walter
rekrutacja
selekcja
skuteczna rekrutacja i selekcja pracowników
skuteczna rekrutacja pracowników
rekrutacja i selekcja pracowników
rekrutacja selekcja pracowników
selekcja pracowników
rekrutacja i selekcja
rekrutacja selekcja
rekrutacja pracowników
analiza stanowiska pracy
analiza stanowiska
Aby skutecznie i efektywnie prowadzić rekrutację i selekcję pracowników należy dokładnie określić charakter pracy wykonywanej na danym stanowisku i w następstwie tego stworzyć odpowiedni wizerunek żądanego pracownika.
Z uwagi na warunki o których wspomniałem wyżej, a zwłaszcza pracę w dynamicznym środowisku, w którym wymaga się często od pracowników elastyczności, otwartości, pracy zespołowej i wielu innych specyficznych zachowań w procesie Meta Rekrutacji i Selekcji Pracowników tradycyjną analizę stanowiska pracy zastępuje się Meta analizą stanowiska pracy.
Meta analiza stanowiska pracy wzbogacona jest dodatkowo o wymagania osobowe:
Wymagania osobowe obejmują następujące wymiary:
1. Wiedzę,
2. Umiejętności ,
3. Doświadczenie,
I najważniejszy czynnik:
Meta Programy/Talenty.
które są niezbędne do prawidłowego wykonania zadań i osiągania wyznaczonych celów przez pracownika.
Na tym Etapie istotne jest, aby nigdy nie pomylić talentu z umiejętnościami i wiedzą. Jeśli to się zdarzy można stracić dużo czasu i pieniędzy podejmując nietrafione decyzje personalne o zatrudnieniu, awansie czy kierunkach dalszego rozwoju pracowników.
Istnieje wiele technik służących analizie stanowisk pracy. Do najbardziej popularnych należą: rozmowy (z byłymi pracownikami, z obecnymi pracownikami oraz zweryfikowanie ustaleń z ich menedżerami lub liderami zespołów), kwestionariusze, listy kontrolne i spisy, obserwacje, autocharakterystyka, dzienniki i raporty oraz hierarchiczna analiza zadań.
Meta analizę stanowiska pracy wzbogacają dodatkowo następujące techniki analityczne: Zasięganie opinii ekspertów, rozmowa ustrukturyzowana, warsztaty, technika wydarzeń krytycznych oraz analiza siatki konstruktów Kelly’ego.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW