Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Jak opublikować swoją stronę Web ?
dodano 03.04.2007
Sekretna metoda wybierania najlepszego hostingu praktykowana przez niewielu szczęśliwców… …i Ty możesz ją poznać za darmo. Masz już pomysł na stronę WWW? Może zbudowałeś ją i trzymasz na własnym komputerze?.
No właśnie – wybór parametrów jest ogromny. FTP, php, mysql, pojemność, transfer, system operacyjny i czego człowiek jeszcze nie wymyśli. A czego Ty potrzebujesz? Kiedy wybierałem prowidera po prostu wypisałem sobie na kartce, czego potrzebuję. Poszukałem i… znalazłem odpowiedniego. Zastanów się, co będzie Ci potrzebne:
- Jaka pojemność dyskowa?
- Jaki transfer? (czyli maksymalna ilość bajtów, jaka może być przesłana w danym czasie; w praktyce to wygląda tak, że jak masz więcej gości niż na jaką zgadza się hostingodawca, to blokuje Ci stronę albo każe dopłacić)
- Czy będzie Ci potrzebny dostęp do języków takich jak php, perl, cgi?
- Czy i ile będziesz potrzebował baz danych?
- Ile potrzebujesz kont FTP? Czyli ile osób ma mieć dostęp do Twojego serwera „od kuchni”?
- Ile pieniędzy możesz na ten cel przeznaczyć?
- Jeśli koniecznie chcesz darmowy serwer, to czy i jakie reklamy preferujesz?
- Jak bardzo Twoja strona jest ważna? Ile byś stracił, gdyby ktoś Ci ją scrackował? Czy zależy Ci na tajności – łącza SSL? To m.in. pozwoli Ci ustalić czy i jak częstych backupów potrzebujesz (czyli odzyskania kopii zapasowej).
Można tak wymieniać jeszcze bardzo długo. Po prostu weź tak jak ja kartkę, ołówek, zapisz niezbędne parametry. Weź pod uwagę zmiany – przecież wybierasz firmę na dłuższy czas – co najmniej pół roku. Zastanów się, czy chcesz mieć subdomeny, konta e-mail, jeśli tak to ile. Pamiętaj – świat się zmienia. Moja strona na początku miała 1,5MB – a była mimo wszystko rozbudowana. Teraz muszę mieć co najmniej 150MB. W ciągu nie całego roku. Tak więc patrz w przyszłość. I czytaj dalej.
Darmowy hosting – czy i kiedy warto
Mnóstwo internautów korzysta z darmowych serwerów. Najczęściej doklejają one denerwujące reklamy, dlatego ich nie stosuję. Poza tym bardzo ograniczają parametry i możliwości. Jeśli nie chcesz płacić za hosting, to poszukaj sponsoringu. W Internecie jest mnóstwo tego. Spis 10 darmowych hostingów i ich parametrów znajdziesz na www.hosting.aktywa.biz .
Jeśli masz bloga i niezależny Ci na jego popularności – wtedy warto używać darmowych usług. Jeśli jednak zakładasz stronę firmie, no to, niestety, trzeba zapłacić. Chcesz zacząć ebiznes – to samo. Uważam, że usługi za free są dobre do prywatnego użytku. Bynajmniej dla osób przedsiębiorczych :).
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW