Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Nowe zdjęcia Indian izolowanych
dodano 13.02.2011
Organizacja Survival International (SI) opublikowała nowe zdjęcia izolowanych Indian z brazylijskiego stanu Acre, mieszkających w pobliżu granicy peruwiańskiej.
Zdjęcia z lotu ptaka zostały wykonane przez rządowy departament ds. Indian w Brazylii, FUNAI, który wydał zezwolenie dla SI na wykorzystanie tych zdjęć na rzecz kampanii ochrony ziem Indian Izolowanych.
Społeczność zobrazowana na zdjęciach cieszy się dobrym zdrowiem i ma kosze pełne manioku i papai pozyskanych z własnoręcznie uprawianych poletek. Niektórzy Indianie są przyozdobieni czerwoną farbą, znaną jako urucum. Nieopodal domostw rozpościerają się bogate ogrody ze zróżnicowaną uprawą, także bananów. Najbardziej zaskakującym elementem uchwyconym na zdjęciu może wydać się metalowa maczeta. Może ona pochodzić jeszcze z czasów boomu kauczukowego lub została nabyta w drodze między plemiennej wymiany.
Rdzenne społeczności indiańskie po dziś pozostające w izolacji są ludami, które po pierwszych, najczęściej traumatycznych kontaktach ze światem zewnętrznym cofnęły się w głąb puszczy i po dziś dzień takowych kontaktów unikają. Indianie ci tworzą małe społeczności od kilkudziesięciu do kilkuset osób, przy czym tylko nieliczne przekraczają granicę trzystu.
Traumatyczne doświadczenia z przeszłości – oddalone w czasie 50, 100, 200 lub więcej lat temu, w zależności o, której grupie mówimy – sprawiły, że Indianie ci rozproszyli się i uciekli na terytoria trudno dostępne, najczęściej położone w górnych biegach rzek; cieki wodne trudno spławne lub ziemie oddalone od głównych arterii wodnych. W niektórych przypadkach izolacja jest względna gdyż członkowie niektórych grup mogą miewać sporadyczne kontakty z przedstawicielami innych społeczności indiańskich lub narodowych.
W samej tylko Brazylii i Peru żyje nawet do 80 takich społeczności. Izolowane plemiona mieszkają również w Boliwii, Paragwaju, Kolumbii, Wyspach Andamańskich i Papui Zachodniej.
Bezpieczeństwo i życie wielu takich społeczności pozostaje zagrożone i niepewne. Wśród największych niebezpieczeństw znajdują się: budowa dróg, tam na rzekach, wyrąb lasów i niekontrolowana eksploatacja w obrębie ich ziem oraz na terytoriach przyległych. Podobne przedsięwzięcia grożą przemocą oraz rozprzestrzenianiem się chorób na, które nie skontaktowane społeczności nie mają immunologicznej odporności. Prezydent Peru Alan Garcia wydał koncesje na poszukiwanie ropy naftowej w obrębie ziem Indian izolowanych zaś w Brazylii, przy pełnej aprobacie kół rządowych, trwa budowa dróg i tam na rzekach w bezpośrednim sąsiedztwie społeczności o tym profilu.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW