Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Oświetlanie imprez estradowych – krótki przewodnik
dodano 22.02.2011
Rodzaj i sposób oświetlenia mają duży wpływ na odbiór eventu i na emocje, które wywołuje on w widzach. Odpowiednia gra świateł nie tylko urozmaica, ale tworzy atmosferę, nadaje specyficzny klimat wydarzeniu.
Barwa i teoria koloru, czyli wizualna estetyka oświetlenia
Rozplanowując oświetlenie musimy zadać sobie pytanie, jaki efekt chcemy uzyskać. Ciekawe wizualizacje możemy stworzyć wykorzystując właściwości światła i barwy oraz możliwości danego sprzętu.
Każdą barwę cechuje odcień, nasycenie i jasność. Odcień barwy potocznie nazywany jest kolorem (np. czerwony, niebieski). Zmniejszając nasycenie, każdą barwę bez względu na odcień, sprowadza się do bieli, z kolei zmniejszając jasność do zera, niezależnie od odcienia barwy, uzyskuje się czerń.
Mieszanie barw w przypadku światła odbywa się w sposób addywny. Polega to na tym, że do jednej wiązki światła o pewnej barwie, dodawana jest druga o innej barwie, wyniku czego powstaje wrażenie barwy trzeciej. Możemy podzielić je na mieszanie przez dodawanie barwnych wiązek świetlnych (np. kiedy czerwone i żółte światło się krzyżuje, dając w tym miejscu kolor pomarańczowy) i na mieszanie przez dodawanie płaszczyzn barwnych (kiedy światła przed skrzyżowaniem barw się rozpraszają).
Kolejnym ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać mając do czynienia z barwą i oświetleniem, jest kontekst czyli tło. W zależności od kontrastu pomiędzy sąsiadującymi barwami (czyli np. obiektem i jego tłem), jedna może drugą przyciemniać bądź rozjaśniać.
Światło i jego temperatura, czyli jaki rodzaj oświetlenia da nam zamierzony efekt
Różne rodzaje światła widzimy w różnych barwach, które najlepiej opisuje temperatura barwowa mierzona w Kelwinach. Trzy główne grupy barwy światła to ciepłobiała < 3300 K, chłodnobiała 3300-5000 K i dzienna > 5000 K. Dla przykładu 1800 K to barwa światła świeczki, 2800 K to barwa bardzo ciepłobiała (żarówkowa), 3200 K to barwa światła żarowego lamp studyjnych. Barwa światła wpływa na cała kolorystykę wnętrza. Przy ciepłym świetle barwy są bardziej rozświetlone, uwydatniają się ciepłe kolory, a zimne bledną. Przy zimnym, barwy wydają się przytłumione, tylko zimne kolory się wzmacniają.
Urządzenia oświetleniowe, czyli jakie mamy narzędzia do wykorzystania
Mając już wstępną wiedzę odnośnie właściwości światła i barw, dobieramy odpowiednie kolory świateł, jego źródła i rodzaje w zależności od klimatu, który chcemy uzyskać. Inne oświetlenie i środki zastosujemy na imprezę dyskotekową, inne na koncert jazzowy, a jeszcze inne na czyjąś prelekcję.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW